Децата от "Музиката вместо улицата" и мултикултурният оркестър от град Гисен участваха във фестивала Jam on the river
Камерният оркестър от 14 деца е участвал в откриването на форума на 31 юли. Класическата музика, която изпълняват, е била съчетана с фолклорна, а акцентът е бил върху българската музика. Фестивалът продължава до неделя, 4 август, и в него може да се чуе цялата палитра на музиката – класическа, джаз, фолклор, каза маестро Калайджиев.
Инициатор на фестивала в Дебнево е известната акордеонистка Вероника Тодорова, която е сред основните спонсори на проекта "Музиката вместо улицата". "Концертът беше разкошен, музиката беше невероятна", коментира Георги Калайджиев. Той изрази възхищението си от перспективната музикантка, която въпреки възможностите за реализация в чужбина, е решила да се върне в България.
Мултикултурният оркестър от Гисен е основен спонсор на проекта вече 16 години, каза още маестро Калайджиев. Той се състои от непрофесионални музиканти, за които музиката е хоби.
В четвъртък, 1 август, гостите са посетили сградата, където се обучават децата от проекта, а днес са в квартал „Надежда”.
Грабе Бунц сподели, че имат интензивен контакт с децата, като общото им преживяване на фестивала в Дебнево е спомогнало още повече в общуването. Тя подчерта, че в Германия именно частни сдружения основно подпомагат подобни проекти. Според Мария Хаушилд, която е спътница на Георги Калайджиев и създателка на проекта, трябва примерът на подобни проекти да се разпространява в България, защото това е начинът за интеграция. Удовлетворение от своята подкрепа за проекта и от атмосферата в България изразиха Сабина Шмид и Яника Ип. Николас Райншмид каза, че тук е разбрал и усетил силата на музиката, при която думите са излишни и може да се общува изключително чрез музиката. Нурджи Хан каза, че е много хубаво да усетиш неравноделните ритми на българската музика. Марко Конрад изрази възхищението си от децата и нещата, които постигат, след като е видял къде живеят.
В началото на септември маестрото, заедно с оперната прима Татяна Шиварова, ще имат майсторски класове в Сливен.
Помолен да коментира политическия скандал, свързан с оспорване на предложението на награждаване с орден "Стара планина" на бившия министър на културата Георги Йорданов, Калайджиев заяви, че е недостойно да се поставят под въпрос неговите заслуги. "Човек като Георги Йорданов да бъде поставен под съмнение е под всякакво достойнство и е срамота", категоричен бе маестро Калайджиев.
Благотворителният и културно-образователен проект "Музиката вместо улицата" съществува вече 16 години, през които са били обучавани напълно безплатно над 400 деца по солфеж, пиано, цигулка, виола, виолончело, флейта, китара, кларинет и други инструменти. Той е насочен предимно към деца от ромския квартал "Надежда", които са от социално слаби семейства и искат да учат. Задължителни условия за участие в музикалната школа са редовното присъствие на уроците и добър успех в училище. През годините музикантите от проекта неведнъж се изявиха на световни сцени, много завършиха музикално образование. Според кмета на Сливен Стефан Радев проектът е най-доброто, постигнато в стремежа за интеграция на ромския етнос, защото има реални резултати и е пример за Сливен, България и Европа.