Една гимназиална паралелка е закрита, 17 седмокласници не са класирани никъде
17 деца, завършили седми клас в училищата в Русенска област, са останали некласирани и след като приключи третият етап на приема в гимназии. Това съобщи за „Утро“ началникът на Регионалното управление на образованието Росица Георгиева.
Най-високият максимален бал след трето класиране е в Английската гимназия „Гео Милев“ - 475, където очевидно става въпрос за единични бройки незаети места.
Следващият в градацията бал е за паралелката „Интериорен дизайн“ в ПГ по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак“ - 324.25. С най-нисък бал са приети ученици в ПГ по облекло - 83 точки са били достатъчни за записване в дуалната паралелка по производство на облекло от текстил. „Подът“ е бал 30 в същото училище за класа с дългото название „Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил“. Тук и разликата между постиженията на приетите ученици е повече от съществена - съотношението максимален и минимален бал е 243.75 към 30.
До този момент една-единствена паралелка е закрита - това е „Художествена тъкан“, която беше обявена в Професионалната гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“. Още на първия етап на класирането станало ясно, че за тази специалност няма нито един кандидат. А паралелката е била от типа „Защитена“, тоест, за нейното съществуване е било достатъчно да се съберат 9 деца. Засега остават доста свободни места и в други две паралелки в същото училище, където трябва да се подготвят бъдещи шивачи. За съжаление, интересът към тази професия бележи видим спад, коментира Росица Георгиева.
За сметка на това се „възражда“ друга паралелка, която години наред не съществуваше - в ПГ по селско стопанство „Ангел Кънчев“ в Образцов чифлик отново е сформиран клас, в който ще се подготвят ветеринарни техници. Обучението ще бъде дуално и учениците ще имат възможност на практика да решават проблеми със здравето на домашни любимци и селскостопански животни.
Забелязва се сериозен наплив към ПГ по строителство, геодезия и архитектура „Пеньо Пенев“, където балът на приетите ученици дори е по-висок от този в ПГ по икономика и управление „Елиас Канети“, посочи Георгиева. Според нея много родители и ученици оценяват професионалната подготовка, която им дава отлична възможност да намерят добра реализация и като средни специалисти, и като бъдещи студенти в университети с технически и приложен профил.