Военните хеликоптери "Кугър" и "Ми-17", които бяха ангажирани с гасенето на пожарите, са летели общо 206 часа и 20 минути, каза командирът на 24-та авиобаза "Крумово"
В гасенето на пожарите в районите на Михилци, Горноселци, Леска, Стрелча, Отец Паисиево, Воден, Драгомир, Елин Пелин и Голешево са използвани общо 2800 тона вода и е изразходено 120 тона гориво, стана известно от думите на ген. Иванов.
Пращаме едни и същи летци, които са най-подготвени и прекарват по девет часа на ден във вертолета и слизат с треперещи ръце, посочи генералът. В един ден се е случвало да има прехвърляне на три различни пожара, допълни той.
Недокомплектът на пилотите в момента е 46 %, а на бордните техници - 57%. През следващите две години поради пределна възраст ще напуснат 10 пилоти, от които шест са подготвени за гасене на пожари, каза още командирът на авиобаза "Крумово". Той допълни, че има недостиг на достатъчно изправна авиационна техника за подготовка и изпълнение на поставените задачи, както и морално остаряла и амортизирана вертолетообслужваща и специална техника.
През тази година екипажи на авиобазата са участвали в три ситуации за медицинска евакуация – транспортиране на пострадало дете от Враца, на пострадал от Седемте рилски езера и на пострадали от мълния в Стара планина.
Ще работим за увеличаване на възнагражденията на пилотите, които са на боен щат, с допълнителни финансови средства, каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. По думите му това ще стане възможно след преработка на съществуваща наредба. Не е нормално в тази бойна база заплатите да са по-ниски от тези на HEMS или "Гранична полиция", допълни той. Според него най-реалистичното решение на задачата България да увеличи капацитета за гасене на пожари, е да се увеличи броят подготвени екипажи. Той подчерта, че закупуването на основната летателна техника изисква време, което се удължава заради това, че всички държави масово се превъоръжават.
Запрянов съобщи, че е решено да се закупят до осем системи за гасене на пожари от вертолет Bambi Bucket. Ако се стигне до осем вертолета и екипажи за тази дейност, базата ще утрои капацитета си, коментира министърът и допълни, че екипажите трябва да се подготвят и няма да жалят ресурс и време за това. В момента две машини гасят пожарите, но винаги има една машина за евентуално спасяване и евакуация. „Сега войната е война с пожарите и целият ресурс, който няма да жалим, се насочва към гасене на пожарите – спасяване на живота на хората и имущество“, коментира Запрянов.
24-та авиобаза изпълни обема задачи по пожарогасене от миналата година до средата на юни тази година, посочи началникът на отбраната адмирал Ефтим Ефтимов. По думите му е взето решение да се повишат възможностите за пожарогасене и да се увеличи броят на хеликоптерите до максимум. В момента пет хеликоптера са на ремонт извън страната, предстои още три да заминат. Към края на тази и началото на следващата година вертолетната авиация ще бъдат на безпрецедентно ниво за последните 15 години, каза адмиралът, който подчерта, че пожарогасенето не е основна задача в авиобазата, но в последните години, след анализ, усилията са насочени към подготовката и възможността за изпълнение на такива задачи. Очакваме ефекта от последните решения на Народната събрание и следващата година да се увеличи подготовката на летците и броят на хеликоптерите, допълни началникът на отбраната. Следващата година ще има минимум 4-5 летящи хеликоптера за пожарогасене.
Министърът на отбраната коментира изявлението на президента Румен Радев, според когото трябва да се преразгледа решението за закупуването на самолети за гасене на пожари за нуждите на МВР.
Според Запрянов военновъздушните сили разполагат с целия ресурс за осигуряването на жизнения цикъл на авиационна техника, а ако се реши да се прави структура в МВР, трябва да се създава такава от А до Я. По думите му ведомството има излишни летища, които може да предостави на МВР. Една авиационна база с летателно поле е предизвикателство да се поддържа, коментира министърът. Ние имаме достатъчно работа по бойните си задачи. Това е въпрос на държавнически подход и решение, каза още министърът.
Във въоръжените сили имаме достатъчно опит в придобиването, усвояването и експлоатацията на нова бойна техника и прилагаме всеобхватен подход от осем компонента - доктрини, организация, материални средства, инфраструктурата, коментира зам.- командирът на ВВС бриг. Ген. Димитър Георгиев.