Винопроизводители и лозари от област Бургас затвориха за кратко пътя от областния център до к.к. "Слънчев бряг" в знак на протест срещу наредба на Министерството на финансите, касаеща декларирането на виненото грозде. Собственици на лозови масиви разположиха тежка техника по едно от кръговите кръстовища по отсечката в района на Поморие. Според текстовете в Наредба H-5 за условията и реда за осъществяване на фискален контрол за стоки с висок фискален риск, сред които от края на декември миналата година попадна и виненото грозде, всеки производител трябва да събере продукцията си и да я претегли директно в лозовия масив. Това разясни пред БТА председателят на Националната лозаро-винарска камара (НЛВК) Йордан Чорбаджийски.
Според него изискванията на тази наредба са неприложими за сектор винопроизводство. Причината, уточни отново Чорбаджийски, е липсата на кантари в полетата, както и затрудненият достъп до интернет в отдалечените лозови масиви, който е необходим за декларирането на продукцията пред Националната агенция за приходите. Това потвърди пред журналисти днес в Поморие и председателят на браншовата камара "Южночерноморска" в Поморие Антон Полукчиев. 
Това ще натовари производителите на грозде и преработвателите с допълнителна административна тежест, коментира той. 
"Разчитаме на народните представители за отмяна на тази наредба, която касае не само гроздето, но и плодовете и зеленчуците. В нашия сектор няма как да я приложим. Приемайки гроздето, предприятието трябва да го върне, ако няма декларация или има несъответствие в теглото. Това би блокирало работата на едно преработвателно предприятие с часове, а гроздето просто ще трябва да се изхвърли. България възвръща позициите си на винената карта. Ние печелим над 70-80 на сто от изпратените проби в световни конкурси за вино. Това се вижда, но за съжаление нашата администрация иска да убие сектора. Това е жалко, защото българските производители са на световно ниво", каза Чорбаджийски. 
В отговор на обявените протестни действия от страна на лозари и винопроизводители по-рано днес Националната агенция за приходите (НАП) разпространи своя позиция, в която посочи, че институцията осъществява контрол върху движението на стоки с висок фискален риск, идентифицирани като такива от 2014 година, заради използването им в схеми за измами с данък върху добавената стойност. 
Това са акцизни стоки (горива) и бързо оборотни (плодове и зеленчуци, месо и месни продукти, мляко и млечни продукти, захар, кафе, ядки и други), с които за значително кратко време може да бъде реализирана данъчна измама. През годините списъкът е неколкократно актуализиран, посочиха от НАП. Гроздето е сред стоките с висок фискален риск, които най-често се използват в схеми за измами с данък върху добавената стойност и е идентифицирано от приходната администрация като рисково. То е включено в Списъка на стоките с висок фискален риск със Заповед ЗМФ-1283/20.12.2016 г., а не както се твърди, в края на 2023 година, посочиха от приходната агенция.
На протестната демонстрация на винопроизводители и лозари днес бе и кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Това изрази мнение, че виненото грозде не бива да бъде приемано като акцизна стока. Днес протест имаше само в района на Поморие, но протестиращите обявиха, че ако не се стигне до разрешаване на проблема в най-кратки срокове, ще бъдат принудени да започнат ефективни протести и в София.