Кармен Мишу - Бойчева описва в нов роман събития от епохата на Априлското въстание, Освобождението и годините след него. „Дъжд“ излиза на книжния пазар на 1 август, съобщават издателите от „Жанет 45“.
По думите на историка проф. Христо Матанов историческите събития в романа са представени през личните драми на участниците. Отразени са преживяванията на протагониста Христо Бобеков и неговото семейство, както и на реални революционни дейци от Габрово, Русе и други градове. Между тях особено ярко са описани образите на Цанко Дюстабанов и Стефан Стамболов, допълва проф. Матанов. 
Според него художествените произведения имат тази особеност, че в тях фактите се представят по особен начин, без навсякъде и задължително да се спазва историческата истина. Кармен Мишу обаче е максимално правдива, когато описва събитията от голямата история и ежедневието на своите герои в онези решителни за съдбата на България времена, отбелязва още той.
Това не е роман за Освобождението, нито за патриотизма, свързан с тази епоха, посочват издателите. По думите им това е разказ за обикновения човек, докоснат от свещената идея на Освобождението. „Дъжд“ е роман за миналото, за настоящето, за любовта и омразата, за всичко, което се случва в живота, за онова, което можем да си кажем, но премълчаваме, за раните и равносметките, за хората , които срещаме и които осветяват дните ни, или ни потапят в мрак, допълват от „Жанет 45“.
В сюжета на „Дъжд“ се разказва за бедно селско момче, сирак, което е приютено от заможен и известен майстор на аби. Той му дава дом и го научава на занаят. По стечение на обстоятелствата главният герой се запознава и сприятелява с хора, оставили своите имена като участници в Априлското въстание, в бунта на офицерите русофили в Русчук, като строители на нова България.
Кармен Виктор Мишу-Бойчева e родена на 1 октомври 1970 година във Видин. Там завършва езикова гимназия. Впоследствие завършва медицина в Букурещ. От 1996 г. до 2002 г. работи в Националния център по заразни и паразитни болести в София като научен сътрудник ІІІ ст. в областта на епидемиологията.
Авторка е на романите „Балканска сага“ (2007), който проследява съдбата на семейството на български офицер в началото на ХХ век, „Нестинарка“ (2008), в който се преплитат мистиката на нестинарството и реалният свят на българското село в средата на ХХ век, „Тангра и неговият син“ (2011). Писателката е автор и на сборника с разкази „Синият фургон“ (2009). 
/ВТ