Певицата Мария Илиева е лице на олимпиада по изкуствен интелект
По думите им олимпиадата е създадена от петима българи и привлича близо 200 ученици от почти 40 държави. В организацията и съставянето на задачите се включват международни учени от водещи университети, а Google е генерален спонсор.
„Всеки ден излизат нови технологии и нов софтуер, който променя начина, по който живеем, а за артистите – и начина, по който творим. Но това е реалността, живеем в XXI век и светът около нас, нашият свят е такъв. Не можем да го променим, нито е редно да заставаме срещу тези промени, срещу прогреса. Трябва да научим тези нови технологии, да разберем как се работи с тях и как те могат да ни бъдат полезни, защото те вече са част от нашето ежедневие“, казва Мария Илиева.
Според нея изкуственият интелект не може да измести човека: „Това са само инструменти, които дават на творците още повече свобода. Какво значение има какъв точно софтуер се използва? Творецът си е творец, неговото произведение си остава негово. Вече няколко години ABBA имат представления с техни виртуални образи, които събират милиони посетители“.
ЗА IOAI
Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) е STEM състезание целящо да вдъхнови, развие и покаже най-добрите студенти в областта на изкуствения интелект на глобално ниво. Всяка година IOAI ще базира задачите си на различни области на изкуствения интелект; тази година фокусът е върху обработката на естествен език (NLP), машинното обучение и компютърното зрение.
Като олимпиада по изкуствен интелект, IOAI се ангажира активно с дискусии с широката общественост относно етичните аспекти и бъдещето на изкуствения интелект, основно чрез своя практически кръг. Основателите целят всяка година да работят с местна знаменитост, която да бъде лице на IOAI и заедно със студентите да вдъхновяват широк обществен диалог относно изкуствения интелект.
ОСНОВАТЕЛИ
Основател на олимпиадата е фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи: Лора, Елена, Роси, Алекс, Ива.
Лора Динева е посветена на развитието на образованието и има над десет години опит в организирането на национални лингвистични събития, включително подготовка на отбори и домакинство на Международната олимпиада по лингвистика. Притежава бакалавърска степен по математика и икономика и в момента продължава образованието си с магистратура по изкуствен интелект за бизнес и финанси. Професионално, Лора прилага изкуствения интелект за подобряване на ефективността и иновациите в правителствения и финансовия сектор.
Елена Маринова има 25-годишна кариера в ИТ сектора като съосновател на Мусала Софт, сега част от ИТ бизнеса на KKCG group. Тя е лидер в развитието и високите постижения в бизнеса, иновациите и STEM образованието. Елена е част от бордовете на компании, ИТ асоциации и неправителствени организации. Като обществена личност, Елена говори и пише за лидерство, технологични тенденции, иновации, образование. Елена има бакалавърска степен по икономика и магистърска по стратегическо управление. Тя е съосновател на най-старото частно състезание по програмиране CodeIT.bg (2000) и Европейската младежка олимпиада по информатика EJOI (2017).
Росица Декова е доцент в Университет "Паисий Хилендарски" в Пловдив, България. Нейната страст към лингвистиката започна още в гимназията, когато спечели национални състезания по компютърна лингвистика. Тази страст продължава в университетската и изследователската й кариера. Росица има две магистърски степени - по лингвистика и по софтуерно инженерство от Пловдивския университет, както и докторска степен по лингвистика от NTNU, Тронхайм. През годините тя активно участва в организирането на състезания и конференции по лингвистика и компютърна лингвистика. Тя е член на организационния комитет на две международни олимпиади по лингвистика (2015, 2023).
Александър Велинов се запалва по научни състезания в училище и печели националното състезание по лингвистика в 12-и клас. Като студент започва да преподава лингвистика и вече повече от 20 години води класове във всички големи училища в София. Алекс работи в ИТ сектора, но не изоставя хобито си и след първата Международна олимпиада по лингвистика (IOL) през 2003 г., той е ръководител на българския национален отбор почти непрестанно и до днес. Алекс е организирал IOL два пъти (2015, 2023), като е бил председател, а от 2015 г. е член на международния борд на IOL.
Ива Гумнишка е бивш състезател и златен медалист по лингвистика от IOL. Тя е основател на Humans in the Loop, социално предприятие, което обработва данни за изкуствен интелект, както и член на борда на директорите на ForHumanity, която работи в сферата на одита на системи за изкуствен интелект.
/ДД