На 29 юли 1981 г. британският престолонаследник принц Чарлз и лейди Даяна Спенсър се венчават в катедралата "Сейнт Пол" в Лондон, Великобритания. Церемонията е наблюдавана от 750 милиона души по света. Наречена е "сватбата на века" заради своята екстравагантност.
В бюлетин "Международна информация" на БТА четем за събитието:
Сватбена церемония и улични барикади
Лондон, 29 юли 1981 г. /БТА/ Лондон днес бе празничен, украсен пищно с национални знамена и цветя по случай сватбата на престолонаследника принц Чарлз и лейди Дайана Спенсър. Дори депутатите в британския парламент получиха специален почивен ден, за да се присъединят към стохилядната празнична тълпа, която се стече, за да наблюдава сватбеното шествие, излизащо от катедралата „Сейнт Пол“.
Церемонията е най-пищната и най-скъпоструващата в историята, посочва агенция Асошиейтед прес. Според досегашните официални преценки на Бъкингамския дворец, това разточително зрелище е погълнало над 1 милион лири. Агенция Ройтер предаде, че за случая в Лондон са били взети невиждани досега мерки за сигурност, за които са били похарчени 300 000 лири.
Загрижеността на оригиналните органите за сигурност е основателна - докато в центъра на Лондон преминаваше сватбеното шествие начело с кристалната сватбена каляска на Бъкингамския дворец, в Ливърпул в гетото Токстет са издигнати барикади, а в католическите гета на Белфаст, по уличните лампи и домовете се веят траурни знамена. В деня на кралската сватба продължава гладната стачка на затворниците в северноирландския затвор Мейз, а в Ливърпул за трети пореден ден се водят битки между разбунтувалите се младежи и полицията. Равносметката от днешния от днешните вълнения Токстет е един убит и над 20 ранени.
Като всяка сензация, колкото и умело да разгласявана, пищната сватба ще отшуми, а Англия ще е все така изправена пред горчивите си проблеми - почти 3 милиона безработни, расови и социални вълнения, инфлация, борба на патриотите в Северна Ирландия.
***
Сватбата на английския престолонаследник 
Лондон, 29 юли 1981 г. /Рройтер/ Наследникът на английския трон принц Чарлз и лейди Дайана Спенсър сключиха днес брак в лондонската катедрала „Свети Павел“, наблюдавани от около 700 милиона телевизионни зрители в целия свят.
Стотици хиляди лондончани, които се бяха стекли в украсените със знамена улици край 300-годишната катедрала, нададоха приветствен вик, когато кентърбърийският архиепископ д-р Робърт Рънси произнесе думите: „Обявявам ви за мъж и жена“.
Многохилядното множество около катедралата следеше 70- минутната церемония, придружена от много музика и песни, разнасяни от мощни високоговорители.
В Лондон цари карнавална атмосфера и някои развълнувани англичани дни наред спаха на палатки, за да си осигурят най-добри позиции за наблюдаване на пищната процесия от теглените от коне каляски.
Русокосата аристократка лейди Дайана, която познава принц Чарлз от дете се усмихна зад воала си, когато се приближи до принца пред олтара. Той ѝ пошушна няколко думи.
Принцът сложи на пръста ѝ венчална халка, направена от същия къс самородно злато, от който е изработен венчалният пръстен на майка му - кралица Елизабет, през 1947 г.
Единственият видим признак за нервите преди сватбата накарали лейди Дайана да избухне в сълзи на публично място, беше грешката ѝ, когато се заклеваше. Тя размени местата на двете имена на принца и го нарече Чарлз Филип, а не обратното, и му се усмихна малко кисело.
Принцът и принцесата на Уелс, както сега се наричат те, ще прекарат първата си брачна нощ в едно имение извън Лондон, а след това ще направят двуседмично сватбено пътешествие из Средиземноморието.
32-годишният принц имал около 40 приятелки от юношеските си години досега. 20- годишната лейди Дайана е израснала в кралското имение Сандрингъм, в къща, наета от баща ѝ граф Спенсър и познава принца от дете.
Тя спечели симпатиите на англичаните, които я смятат за сладка и естествена и намират, че ще бъде идеалната бъдеща кралица.
На церемонията в „Свети Павел“ присъстваха много известни личности, между които четирима европейски президенти, трима крале, четири кралици и Нанси Рейгън, съпругата на американския президент. 
Чарлз също направи грешка по време на венчавката, като изпусна една дума, която трябваше да произнесе.
Принцът, който беше облечен в синята униформа на командир от военноморските сили, бе придружен от по-младите си братя, принцовете Андрю и Едуард.
И Чарлз, и Дайана са от рода на крал Хенри Седми, царувал през 15-ти век, което ги прави 16-ти братовчеди. Семейство Спенсър е започнало да гради състоянието си с овцевъдство през 16-ти век.
Граф Спенсър, бивш съветник на кралица Елизабет, заяви пред журналисти преди венчавката: „Дайана ще даде обет да помага на своята страна до края на живота си“.
Дайана предпочете да пропусне традиционната клетва да се подчинява на съпруга си - първата младоженка в кралското семейство в Англия, която прави това.
Кралица Елизабет Втора изглеждаше тържествена в морскосинята си рокля и манто, наблюдавайки венчавката на най-големия си син.
Принц Чарлз е казал на приятели, че майка му няма никога да абдикира. Тя е само на 55 години и досега не е била сериозно болна. 
Принцът и принцесата на Уелс излязоха от „Свети Павел“ под звуците на 24 фанфари и звъна на 12-те камбани на катедралата, който почти се губеше в приветствените викове на тълпите. 
Двамата бяха откарани с открита карета, теглена от четири сиви коне към Бъкингамския дворец за сватбения обяд.
Многоцветни конфети се сипеха от покривите на къщите по трикилометровия път на двойката до двореца.
Малко по-късно новата принцеса на Уелс се появи за първи път на балкона на двореца под оглушителните възгласи на събралата се отпред тълпа.
Сто и петдесет роднини и приятели присъстваха на сватбения обяд в двореца, където младоженците разрязаха пететажна торта. Приготвена от главните готвачи на кралския военноморски флот.
Принц Чалрз и принцеса Даяна се разделят официално на 9 декември 1992 г. Бракът им е разтрогнат на 28 август 1996 г. На 31 август 1997 г. принцеса Даяна загива при автомобилна катастрофа в Париж, Франция.