Съд потвърди екоглоба от 5000 лева за кмета на Русе
Русенският районен съд потвърди наказателно постановление от ноември миналата година, издадено от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе, с което на кмета на града Пенчо Милков е наложена глоба от 5000 лева по Закона за чистотата на атмосферния въздух. Произнасянето е по негова жалба срещу санкцията.
Причината за наложената глоба е, че не са спазени мерките, заложени в „Програмата за качество на атмосферния въздух по показатели ФПЧ (фини прахови частици) 10 и ФПЧ 2,5 на Община Русе за периода 2021-2026 година“. Според съда изпълнителното деяние на нарушението е извършено чрез бездействие, тъй като жалбоподателят не е изпълнил задълженията си, вменени му с различни нормативни актове и документи, и не е упражнил правомощията си, дадени му от същите актове, да осъществи контрол над лицата, замърсяващи въздуха на Общината.
През 2021 г. е разработена Програма за качеството на атмосферния въздух по показатели ФПЧ10 и ФПЧ 2.5 на Община Русе за периода 2021-2026 г., в която е упоменато, че отговорен орган за разработването и изпълнението на програмата е кметът на община Русе. Като основни източници на ФПЧ10 за региона са записани битовото отопление, транспорт, промишленост и селско стопанство.
Съдът посочва, че през 2022 г. броят средноденонощни стойности, превишаващи праговата стойност от 50 mg/m3 за ФПЧ10, е бил 60. И този брой е след приспадане от действително установения брой от 66 превишения на превишенията, дължащи се на пустинен прах от пустинята Сахара, достигнал до България.
През 2022 г. в изпълнение на водния проект са прокопани множество улици. Дейностите на изпълнителя водели до генериране на изключително количество прах във въздуха на града, но въпреки това не се правело нищо той да бъде ограничен, товарните отсеци на колите, превозващи извадените от улиците инертни материали, не се покривали, улиците не се почиствали след работа, нямало заграждения покрай тях, които да препятстват разпространението на праха. Община Русе през 2022 г. съставила десетки констативни протоколи, протоколи, с които документирала установяването многократно на значително и видимо замърсяване с прахови частици. За нито едно от тези нарушения обаче нарушителите не са наказани чрез издаване на наказателно постановление по цитираната наредба или по друг нормативен акт.
Сред постоянните мерки в Програмата за качеството на атмосферния въздух е осъществяване на проверки за спазване на недопускането на замърсяване от строежите, вкл. по спазването на маршрутите за транспортиране на отпадъци от строителните обекти, което няма никакви данни кмета или подчинените му органи да са сторили. С представените констативни протоколи нарушенията са просто фиксирани и не се изпълнява повелята на мярката, тъй като не е налице действие на жалбоподателя, което да ограничи замърсителите и да не допусне отново замърсяване.
Друга мярка е постоянен контрол на неправилното паркиране, особено в зелени площи. Дори техниката на Община Русе е била паркирана върху зелени площи.
Друга мярка от Плана е контрол на спазването на изискването за транспортиране на насипни материали само от автомобили с покривала. Ноторно /общоизвестно/ е че през процесния период множество автомобили на различни лица не са спазвали това изискване. Друга мярка е системно машинно метене и миене на основната улична мрежа на града, което категорично не е сторено.
Същото се отнася до мярката за непрекъснат контрол и санкции за замърсяване около строителните обекти. Строителните обекти в централната градска част на Русе са били многобройни, на което се дължи превишението на нормите на ФПЧ, но няма нито една наложена санкция за замърсяването около тях. Не е имало контрол и върху строителните обекти за спазване на изискването за измиване на гумите на превозните средства и почистването и измиването на пътищата около обекта и използването на прахозащитни средства. Няма наказано поведение на лице, което да е нарушило изискването в тази мярка, сочи съдът и потвърждава наказателното постановление от директора на РИОСВ, с което на Пенчо Милков е наложена глоба в размер на 5000 лв. Решението подлежи на обжалване пред Административния съд в Русе.
Пожари донесоха три акта
на две русенски фирми
Два акта състави РИОСВ на „Приста комерс“ ООД - фирмата наемател на склад на „Зърнени храни България“ АД в бившия хлебозавод, което изгоря в края на юни. Санкциите са за неизпълнение на две предписания, дадени на управителя на фирмата на 10 юли - в кратки срокове да представи план-график с конкретни мерки за ограничаване на горивните процеси в опожарения склад и за класификация на генерираните в резултат на пожара отпадъци, които да се предадат на фирми с нужните разрешителни според Закона за управление на отпадъците.
Акт е съставен и на „Берус“ ООД - фермата, която експлоатира регионалното депо за отпадъци. Нейното нарушение е свързано с пожара на 18 юли в клетка 3 на депото. По данни от видеонаблюдението той е възникнал в 17.05 ч. Макар теренът да е бил запръстен, са се запалили депонираните през деня отпадъците. Нарушението на Закона за управление на отпадъците се състои в допуснато запалване на отпадъците, което е довело нерегламентираното им изгаряне.
„Това е второто подобно установено нарушение на „Берус“ ООД, за което дружеството е санкционирано с 7000 лв. по-рано тази година“, посочват от РИОСВ.
Предстои директорът на екоинспекцията Анелия Николова да определи размера на глобите по издадените актове.