Русенският Районен съд потвърди санкция в размер на 20 000 лева за „Линамар Лайт Металс“, наложена от Регионалната инспекция по околната среда и водите заради разпространение на неприятна миризма извън производствената площадка на предприятието. Нарушението е установено на 5 октомври миналата година и доказано посредством показания на експерти от екоинспекцията и незаинтересовани граждани.
Проверката е направена във връзка с получени сигнали на зеления телефон на РИОСВ в часовия диапазон от 5:01 часа до 9:00 часа за силна неприятна миризма на химикали и на бакелит, преобладаващи в кварталите „Възраждане“, „Здравец Изток“ и в централната градска част.        

 Проверката е започнала в 7:45 часа с обход от хотел „Рига“, по ул. „Чавдар Войвода“, в района на НАП, по ул. „Плиска“, по бул. „Тутракан“ и кръговото на Дунав мост и до „Линамар Лайтс Металс Русе“, при който обход е била установена миризма на бакелит, характерна за дейността на леярски производства, която миризма е идентична с отделяната в работна среда при производствения процес в „Линамар Лайтс Металс Русе“ ЕООД. В хода на делото съдът е прослушал всички подадени сигнали на зеления телефон този ден, сред които има такива на хора, посещавали завода на „Линамар“ и запознати съ специфичната от производството му миризма.
Съдия Ивайло Йорданов приема тезата на „Линамар“, че към настоящия момент липсва нормативна уредба, както на национална, така и на европейско ниво във връзка с вредните миризми. Според него обаче това не означава, че те не са вредни, тъй като нарушават качеството на живот на гражданите, а съгласно закона това представлява увреждане на околната среда.
Отхвърлят се и доводите за недоказаност на нарушението, тъй като същото е било установено от служителите на РИОСВ само „органолептично“. Съдът посочва, че няма законови изисквания нарушението да бъде установено само и единствено с техническо средство, което обосновава извод, че същото може да бъде установено и доказано с всички доказателствени средства.
Решението подлежи на обжалване пред Административния съд в Русе. Ако бъде потвърдено, то ще покаже, че на разпространителите на миризми могат да се налагат санкции само въз основа на свидетелски показания и сложни измервания на вещества и концентрации във въздуха, които често са неосъществими, всъщност не са задължителни. Аналогично решение Административният съд в Русе взе по отношение на „Оргахим Резинс“ и то бе окончателно, така че може би това е пътят да се преборим с неприятните миризми. За такива нарушения глобите не може да са големи, но ако се налагат при всяко нарушение и се завишават, те също биха накарали предприятията да вземат необходимите мерки. Стига гражданите да подават сигнали, а РИОСВ всеки път да ги проверява, в което отношение напоследък има видим напредък.