„От Русе през Манчестър, Цюрих, Виена, Франкфурт - всички тези градове са неговото връщане у дома. Той е детето на Европа, синът, мислителят на Европа“, каза председателят на Международно дружество „Елиас Канети“ проф. Пенка Ангелова на отбелязването на годишнината на родения в Русе на 25 юли 1905 година нобелист, чието име дружеството носи.
„Значението на Елиас Канети е огромно не само за България, но и за цяла Европа, защото той през целия си живот се е занимавал основно с ролята и влиянието на насилието и масите, както и връзката между властта и масите. Канети е изучавал през целия си живот въпроса защо и как е починал баща му, като последното му заключение е, че войната е оказала най-силно влияние върху сърдечния удар, който получава баща му. Самият Канети е починал през 1994 г., точно по времето, когато започва нова война на Балканите. 30 години по-късно отново има война на Стария континент“, допълни проф. Ангелова.
Вчерашното честване, организирано от МД „Елиас Канети“, започна с поклонение пред паметника на Елиас Канети на улица „Славянска“ и полагане на венци и цветя. Монументът, дело на именития скулптор проф. Георги Чапкънов, беше открит през 2015 година, когато се навършиха 110 години от рождението на световния белетрист и драматург.
Сред гостите на събитието бяха областният управител Драгомир Драганов и зам.-кметът на Русе Енчо Енчев.
„Канети ни провокира да осъзнаем колко е важно значението на единна Европа, общност, която желае да живее в мир и да просперира“, каза Драганов.