Инвестицията на „Булмаркет“ в ЛВЗ ще надхвърли 100 милиона лева
Инвестицията на „Булмаркет“ за възстановяването на русенския Локомотивен и вагонен завод ще достигне 100 млн. лева и вероятно ще надхвърли тази сума. Това съобщи изпълнителният директор на групата Момчил Бояджиев в зала „Европа“ на Доходното здание при представянето на проекта за изграждане на индустриален парк ЛВЗ, финансиран по програма от Плана за възстановяване и устойчивост за развитие на индустриалните паркове и зони.
До момента русенската компания е инвестирала над 70 милиона лева за инфраструктура, ремонт на сгради и закупуване на машини за основните дейности, свързани с поддръжка на локомотиви, ремонт и производство на товарни вагони. Назначени са 60 души, като се очаква броят им да се увеличи до 200, а вероятно и до 300.
Възстановяването на Локомотивен и вагонен завод Русе ще бъде подпомогнато с 26 111 216 лв. от НПВУ. Общата стойност на проекта е 33 177 335,86 лева, от които 7 066 119,73 лева ще се осигурят със собствени средства на „Индустриален парк ЛВЗ“ ЕООД, дъщерното на „Булмаркет груп“ дружество, което е бенефициент по проекта.
Работата по инфраструктурата включва 4 основни дейности, обясни управителят му Спасимир Димитров. Първата е довеждащата инфраструктура, която включва рехабилитацията на моста на ЛВЗ и пътната връзка с улиците „Доростол“ и „Плиска“ и пътната инфраструктура под моста, където ще има зелена площ, спирка за градския транспорт и паркинг. Ще бъде направена и пътна връзка от ЛВЗ до бул. „Тутракан“ в посока „Дунав мост“. Втората е вътрешната инфраструктура. Вътрешният път ще бъде с осветление и отводняване, ще се изгради топлопровод, мрежа средно напрежение. Третата е обособяване на лаборатория, в която научните работници и студентите на Русенски университет да прилагат своите знания и да ги реализират на практика. Последната дейност е изграждане на колонка за зареждане на електромобили, която ще може да се ползва и от гражданите. Срокът за изпълнение е проекта е юни 2026 г.
Предвижда се бъдещият индустриален парк да предоставя площи, сгради и машини и на други инвеститори, всеки от които ще получава завършен обект, в който да може да работи.
„Реиндустриализацията на страната няма алтернатива. Чрез нея ще се осигури икономически растеж. Индустриалните паркове привличат инвеститори, осигуряват нови работни места, а това ще доведе и до развитие на иновации. Това е бъдещето“, заяви служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, който пристигна в Русе спеиално за събитието. Според него фактът, че Русе е един от градовете, преминали успешно през оценяването, говори, че градът вече се е утвърдил като един от най-индустриално насочените в страната.
„Това посещение е поредната крачка, която държавата прави към Северна България, тъй като дълго време бяхме неглижирани. Вече е видим значителният напредък в тази посока, което е факт и следствие на целенасочените усилия на Община Русе да обърне погледа към тази част на страната“, обърна се към министъра зам.-кметът. Димитър Недев.
„Освен инвестиции за дадено предприятие, иновациите са и стимул за икономически растеж на целия регион, което неминуемо води до по-висок стандарт на живот в областта. Точно такъв е примерът с изграждането на Индустриален парк ЛВЗ“, посочи пък областният управител Драгомир Драганов.