Близките на нелепо загинала жена ще получат 300 000 лева обезщетение. Парите трябва да се изплатят от „ДЗИ Общо застраховане“ - компанията, издала задължителната полица „Гражданска отговорност“ на шофьора, причинил фаталната катастрофа. Това реши Окръжният съд в Русе, но присъдата не е окончателна и може да се обжалва пред Апелативния съд във Велико Търново.
Произшествието, отнело живота на 56-годишната Валентина Велчева, е станало малко преди 7.30 часа на 11 януари 2019 година в центъра на Басарбово. Жената вървяла до бордюра по пътното платно, за да избегне заснежения и заледен тротоар.
За нещастие била застигната и ударена в гръб от бус за разнос на хляб - „Мерцедес Спринтер“ с великотърновска регистрация, но шофиран от жител също на Басарбово. Установено е, че това е станало при опит да пресече.
„Чух нещо, само някакъв тътен, защото от прозорците много не се чува. Погледнах, чувам някой вика - ох, олеле, олеле, ударих жената. Видях, че има някакъв човек, момче, излязох да видя какво е станало. Гледам буса, гледам някаква жена, то момчето трепереше цялото, почна да плаче над жената“, разказа часове след нещастието Недялка Гечева, пред чиято къща е угаснал животът на Валя. Тя е сред първите, които са подали сигнал на тел. 112.
Близките на Валя търсят обезщетение за смъртта й и така се стига до делото в Окръжния съд. Общата търсена сума е над 1 200 000 лева с лихвите от деня на кончината й.
Съпругът и двете деца на жертвата искат по 250 000 лева.
Родителите й, които тогава са на по 79 години, претендират за по 170 000 лева, а двете й внучета - за по 100 000 лева.
От ДЗИ оспорват исковете като необосновано завишени и претендират, че жертвата има вина, тъй като е тръгнала да пресича, без да се огледа. Поръчаната от съда автотехническа експертиза показва, че видимостта е била достатъчна, за да може и шофьорът да я забележи, и тя да види идващия бус.
След дело, в което се установява, че Валя е имала много силна връзка с близките си, всички са покрусени от смъртта й и това за тях е непреодолима травма за цял живот, съдът определя за съпруга й и децата й по 140 000 лева обезщетение, а за родителите й, които междувременно са починали, парите отиват при внуците - по 90 000 лева. Самите внуци няма да получат нищо. Сумите обаче са намалени наполовина, тъй като загиналата е призната за 50% съпричинител на „вредоносния резултат“, каквато е съдебната терминология.
Самият Р.С., шофирал микробуса в злощастния ден, е изтърпял условна присъда за причинена смърт по непредпазливост. Той е карал с 36.9 км/ч и това е прието за несъобразена с пътните условия скорост. На първо инстанция е лишен от книжка за три години, но след обжалване този срок е намален на две години.                                          У