Четири акта съставени на виновни за последните пожари
Екипите на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в Русе са реагирали на 307 произшествия от началото на юни. От тях 48 са пожарите с преки материални загуби, а 153 са случаите, в които е трябвало да се обезопасяват горящи сухи треви и храсти. Това съобщи началник на сектор „Пожарогасителна и спасителна дейност“ в РДПБЗН главен инспектор Веселин Марков по време на инициирана от областния управител Драгомир Драганов среща на местни и държавни институции, имащи отношение към предотвратяването на пожари.
Той уточни, че към момента обстановката е спокойна.
През миналата седмица ежедневните сигнали, на които трябваше да се отзовават пожарникарите в региона, бяха стигнали до 20. Въпреки това русенски екипи са осигурили подкрепа при гасенето на пожарите в района на Ямбол.
Главен инспектор Марков добави, че се наблюдава увеличение с близо 50% на произшествията спрямо същия период на миналата година, когато техният брой е бил 226. Според него влияние върху това оказват високите температури през последния месец. Проблем при потушаването на пламъците на места е създавал и силният вятър с постоянна смяна на посоката.
Около 60% от произшествия са вследствие на проявена човешка небрежност. Има и такива, възникнали в района на железопътни релси, като последният случай е след блокирали спирачни системи на подвижния жп състав в района на село Стърмен.
Използването на дрон би осигурило по-добро наблюдение и противодействие на пожарите, особено при тези в горските райони, коментира още главен инспектор Марков. Прогнозите са, че всяка следваща година ще бъде по-тежка и затова той обърна внимание на превенцията, като бе отправена благодарност за помощта от страна на доброволците от Община Русе.
Главен инспектор Георги Георгиев от сектор „Превантивна дейност и превантивен контрол“ в РДПБЗН заяви, че са съставени четири акта на установени извършители на запалвания в региона. За целта е получено съдействие от полицията. Продължава да се търси конкретният извършител, виновен за пожара в района на квартал Средна кула.
Директорът на РДПБЗН комисар Светослав Войчев коментира, че това е много трудно, тъй като в подобни случаи огънят унищожава почти всички следи.
Вече е започнато досъдебно производство за пожара над Средна кула. При гасенето на пожара и изясняване на причините за него се е оказало, че във вилната зона там има много самонастанили се хора.
От Община Русе са извършени необходимите проверки и тези хора са изселени, увери заместник-кметът Димитър Недев. Той обаче добави, че няма гаранции, че това няма да е повтори.
Представителите местните и държавни институции, сред които бяха още Регионалната дирекция на горите, МВР, Областно пътно управление и др., набелязаха мерки, за да засилят взаимодействието помежду си и да подобрят контрола по предотвратяването на пожари. У
Инструктират ловци и рибари
да внимават с огъня
Държавните и местните институции да следят за спазване на забраната за палене на открит огън, палене на стърнища и други растителни отпадъци, тютюнопушене и паркиране на автомобили в площите с посеви. Това са част от противопожарните мерки, препоръчани на вчерашната среща. Те обхващат и териториите на разстояние до 50 метра от посевите и до 100 метра от границите на горите. Не се допуска и изхвърляне на незагасени цигари, включително и местата за събиране на отпадъци. Особено внимание за спазването на забраната за палене на открит огън ще бъде обърнато на районите на природните паркове, защитените зони и туристически маршрути. На прага на новия ловен сезон, който се открива на 10 август, през следващите седмици ще се проведат срещи с представители на ловно-рибарските сдружения, на които ще бъдат обсъдени правилата и нормите за пожарна безопасност както при ловните, така и при риболовните излети. Същевременно Драганов поиска от кметовете да налагат административни санкции в случай на правилата за противопожарна безопасност.