Представители на пет държави от различни континенти се надпреварваха в приготвянето на таратор
Наименованието на конкурса: „Да правим таратор, а не терор“, е замислено преди години, като шеговита заигравка с популярния лозунг на хипи движението „Прави любов, а не война“. Идеята е на покойния поет Дулинко Дулев.
В състезанието участваха отбори от гостуващите танцови групи от градове от Турция, Румъния, Мексико и Тимор-Лесте. Представител на домакините от Разград бе отборът на Детска танцова школа „Хорце“. Всеки един от петимата състезатeли от отборите имаше отделна задача за приготвянето на българската лятна студена супа. Първият трябваше да дои мляко от "крава", след което го предаваше на пункта за изкупуване на мляко, където чрез древна магия то се превръщаше в хубаво българско кисело мляко, основен продукт за направата на таратора. Задачата на другите състезатели бе да "доставят" киселото мляко от млекарницата в кухнята, където отборът ще приготвя таратора, и да осигурят останалите продукти за приготвянето на таратора. След това всички състезатели от отделните отбори приготвиха заедно таратора и го поднесоха за оценка на жури с председател Кольо Колев, експерт "Социални дейности" в Общината и членове Ралица Николова и Ния Петрова.
Най-артистични и творчески в приготвянето на таратор бяха представителите на Културна асоциация „Уеуику уехали“ от град Дили, Тимор-Лесте. Диплом за "най-нежен дояч на крава" получиха участниците от Румъния. Наградата за сръчност при правенето на студената супа журито присъди на отбора на „Балет фолклорико дел Норте“ от Хуарес, щат Чиуауа, Мексико. Призът за "вегетариански таратор без нарязани пръсти" получиха състезателите от трупата „Звездите на Авджълар“ от Турция, а за най-бърз беше определен тимът на Детската танцова школа ”Хорце” при Центъра за работа с деца в Разград.
За петте отбора имаше по една диня, а всички участници получиха и тениски с логото на Панира.
Организаторите благодариха на отборите за участието и изразиха надежда то да остави хубав спомен във всеки от тях. Те пожелаха на момичетата и момчетата, като се приберат по родните места, да споделят научената рецепта с техните близки.
Панаирната и фестивална програма продължи с дефиле на съставите, които се представиха в концерта на сцена „Ларго”.
Днес е третият, последен ден от Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и занаяти. И през него в централната градска част ще са отворени щандовете на занаятчии, производители на мляко и млечни продукти, и други хранителни продукти. В концертната програма тази вечер ще участват Детска танцова школа ”Хорце”, Градския мажоретен състав при в Разград, Фолклорен ансамбъл „Тракия“ и формации от Турция, Румъния, Кипър и Китай. Панаирът завършва с празнична заря.