България продължава да допринася към общите усилия на Европейския съюз (ЕС) за подкрепа на Украйна и украинското население. Това заяви заместник-министърът на външните работи Иван Кондов по време на заседанието на Съвета „Външни работи“ на ЕС в Брюксел днес, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).
Страната ни обяви участие във възстановителни проекти по време на юнската конференция в Берлин за реконструкцията на Украйна и ще продължи да подпомага страната, заяви в изказването си Кондов. Той акцентира върху необходимостта от предоставяне на предвидима, устойчива и дълготрайна подкрепа за Украйна във всички области.
Външните министри от държавите от ЕС обсъдиха руската военна агресия срещу Украйна, актуалната ситуация в Близкия изток, дигиталната дипломация и размениха мнения с председателя на Европейската инвестиционна банка Надя Калвиньо.
В началото на заседанието чрез видеоконферентна връзка се включи украинският външен министър Дмитро Кулеба. Фокусът на дискусията беше актуалното състояние в страната и оказваната от ЕС подкрепа, като беше отправен общ призив за увеличаване на помощта с оглед защита на населението, възстановяване на електрозахранването, укрепване на отбранителните способности и реконструкцията на Украйна.
Министрите се обедниха около необходимостта от задълбочаване на сътрудничеството и диалога с държавите от различни региони, както и с регионални и международни организации с цел тяхното по-активно ангажиране в подкрепа на Украйна и защита на международното право и Устава на ООН.
 Важен акцент в работа на външните министри беше ситуацията в Близкия изток и развитието на цялостната обстановка на сигурност в региона. Фокусът на дискусията беше върху необходимостта от облекчаване на тежката хуманитарна криза в Газа, ускоряване на подкрепата за Палестинската власт и процесите на реформи предвид рисковете от финансов колапс, както и подготовката на Съвет за асоцииране между ЕС и Израел.
„Призоваваме за сдържаност и предотвратяване на регионална ескалация. Силно сме загрижени от катастрофалната хуманитарна ситуация в Газа. Необходимо е осигуряване на безпрепятствен достъп до хуманитарна помощ и възстановяване на жизненоважни услуги за населението в Газа“, изтъкна българският заместник-външен министър по време на дискусията. „Изпълнението на Резолюция 2735 на Съвета за сигурност на ООН има ключово значение и ще подпомогне усилията на САЩ, Катар и Египет в посредническата им роля за трайно спиране на огъня, освобождаване на всички заложници и осигуряване на хуманитарна помощ за населението в Газа”, допълни той.
След последно заседание на европейските министри на външните работи в Брюксел преди лятната ваканция върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел съобщи, че няма да се състои очакваната среща до края на август на европейските външни министри в Будапеща, в рамките на Унгарското председателство на Съвета на ЕС.
На пресконференция той поясни, че огромно мнозинство от държавите в ЕС са изразили критики към политиката на Унгария, след като унгарският премиер Виктор Орбан предприе несъгласувани пътувания до Москва и Пекин, свързани с Украйна. Предвидената за Будапеща среща ще се състои в Брюксел след ваканцията, поясни Борел.