С български народни танци започна Панаирът на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и художествени занаяти в Разград. С изпълненията си „добре дошли” на гостите казаха танцьорите от Капанския ансамбъл и момичетата и момчетата от Детския танцов ансамбъл „Лудогорче“. 
Официално панаирът бе открит от зам.-кмета Добрин Добрев. Той плисна менче с прясно мляко и пожела "на добър час" на панаира. "Щастлив съм, че за 22 -та поредна година сме домакини на това мащабно, цветно и изпълнено с много традиции и фолклор събитие“, каза Добрев. Той изрази задоволство си, че всяка година в Панаира и Фестивала на народните традиции и художествени занаяти се включват все повече майстори-занаятчии и Разград става една голяма фестивална сцена. 
Гости на събитието на централния площад "Независимост" бяха делегации от побратимените на Разград градове Авджълар от Турция, Кълъраш – Румъния, Стаучени – Молдова. На откриването на културния празник присъстваха също председателят на Общинския съвет Галина Георгиева, зам.-кметовете Полина Иванова, Елка Неделчева и Зорница Евгениева, и секретарят на общината Нели Добрева. Сред официалните гости беше и Емил Павлов – председател на Националната секция на CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) за България. Той обяви от сцената, че Панаирът на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и занаяти, организиран от Община Разград, е удостоен със Статут CIOFF International Festival за периода 2021-2030 година. Павлов посочи, че разградският Панаир на киселото мляко получава този престижен статут за втори път, като първият бе през 2011 година. 
По традиция след официалното откриване малки и големи от близки и далечни краища на света се хванаха на българско хоро. Официалните гости и домакините получиха по една капанска китка за "добре дошли".
Панаирната и фестивална програма през трите дни включва конкурси, дефилета и много други забавления. Над 400 изпълнители - представители на десет държави от пет континента, ще представят чрез танци, музика и костюми своя фолклор и традиции по време на фестивалните дни. Всяка вечер те ще изнасят концерти на площад „Момина чешма“, при лошо време вечерните концерти ще бъдат в залата на Общински културен център. За най-малките участници в панаира също е предвидена богата и разнообразна програма.