Общо 758 жилища в 11 многофамилни сгради са обновени по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради през 2023 г., съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Служебният кабинет одобри днес доклад за напредъка по изпълнението на управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството програма през миналата година.
Сградите се намират в областите София (пет сгради), Ловеч (три сгради), Добрич и Хасково (с по една сграда).
Към 31 декември 2023 г. със стартирани дейности са 99,4% от всички 2022 сгради със сключени договори за целево финансиране по програмата. От старта ѝ през 2015 г. до края на 2023 г. общият брой на реновираните блокове в страната е 1965.
Програмата е в своята заключителна фаза. Предстои да бъдат реновирани последните пет сгради, за които е потвърден финансов ресурс от програмата.
Непосредственият социално-икономически ефект от изпълнението на програмата се изразява в намаляване на разходите за отопление на домакинствата и подобряване на здравословните условия за живот. Извършените обновителни работи по сградите създават приятна жизнена среда, което води до промяна в облика на цели квартали. Освен това, чрез нея се създаде допълнителна заетост и се увеличиха финансовите постъпления както в строителния сектор, така и в транспортния бранш, складове, логистичните центрове и др.
Като положителен ефект от реализирането на мерките се отчита и подобряването на качеството на околната среда, вследствие на спестени емисии на парникови газове. 
БТА припомня, че София е с най-много проекти за финансиране по втория етап на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост, при която се изисква 20 процента съфинансиране от гражданите. Към май тази година са подадени проекти за 65 сгради на обща стойност на безвъзмездната помощ 22 милиона лева, което означава, че близо 20 на сто от проектите са от Столична община.