Служебното правителството прие нова национална научна програма "Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие", съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
Целта е да се осигури възможност за провеждане на фундаментални и научноприложни изследвания, за да се установи потенциала на България за критични и стратегически суровини. Те са необходими в множество основни европейски индустрии, като например автомобилостроенето, стоманодобива, авиокосмическата промишленост, информационните технологии, здравеопазването и енергията от възобновяеми източници.
Предвижда се изпълнението на новоразработената програма да е за пет години в периода 2024-2029 г., с общ бюджет в размер на 8 500 000 лв.
Чрез резултатите от програмата държавата и обществото ще бъдат подпомогнати при справянето с редица предизвикателства, сред които осъществяването на плавен преход към възобновяеми енергийни източници, безотпадни технологии и преработката на първичните ресурси.
Допустими бенефициенти на средства са акредитирани висши училища, научни организации и природонаучни и минераложки музеи, които трябва да сформират консорциум с водещ партньор Българската академия на науките, която да бъде координатор на програмата.
Както БТА писа, двадесет и две национални програми с общ бюджет от 230 963 400 лв. за развитие на образованието одобри служебното правителство през април тази година. Две от тях са нови - "Безопасност на движението по пътищата" и "Без агресия за сигурна образователна среда", съобщи тогава пресслужбата на Министерския съвет.