Във връзка с бушуващите пожари на територията на Стара Загора и в цялата страна, БТА потърси мнението на застрахователи и позицията им относно пожароопасната обстановка в страната и региона.
"Летният сезон винаги е много интензивен и опасен за настъпване на застрахователни събития - от независещи от хората природни бедствия като бури и градушки до пожари, които почти изцяло са в резултат на човешка небрежност", каза за БТА застрахователният агент на "Дженерали Застраховане" АД  Ваня Георгиева.
По думите й безразборното палене на огньове по време на екскурзии и излети в природата, както и изхвърлянето на незагасени фасове от цигари и празни бутилки също са предпоставки за възникване на пожар  с огромни поражения. 
"За нас, застрахователите, това е период на настъпване на множество щети и често с много големи размери. Не са изключения пожарите в селскостопански посеви, където е възможно тотално унищожаване на големи площи с житни култури.  За щастие, селскостопанските производители вече са оценили нуждата от застраховки и своевременно сключват такива. Голяма помощ са им и програмите за съфинансиране на застраховки на посеви от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ), подчерта тя.  
По думите й не се отчита ръст в търсенето на застраховка за домашно имущество след настъпване на природни бедствия.
"Цената на една добра застраховка на къща или апартамент, която би могла да осигури покритие за пожар и природни бедствия, е в рамките само на 80-150 лева. Ако изчислим за годината, се пада по-малко от 10 лв. на месец", обясни Георгиева.
Относно възникналия голям пожар преди два дни в близост до Стара Загора, тя посочи, че щетите са били най-вече за природата, дивите животни и държавата, при процеса на гасенето на пожара.
"Късмет беше, че вилите в местността се намират от другата страна на пътя и пожарът не ги порази. По тази причина застрахователите нямат загуби в случая", поясни тя.
Според Светлана Тодорова, управител на Застрахователен национален брокер (ЗНБ) "ЛАЙЪН БРОК" ООД, пожарите и високите температури в страната през последните дни са предизвикали голям интерес за застраховане на имуществото на хората.
"Въпреки всичко то все още не е в размер, за който да кажем , че е в нормални граници", посочи тя.
Тодорова изрази своите впечатления, че земеделските производители по-скоро застраховат, когато това е във връзка с ползване на субсидии от ДФЗ. "Доброволно сключените застраховки се броят на пръсти и обикновено исканията за сключване на такива идват след настъпване на някое природно бедствие", каза тя.
Тя изрази мнение, че въпреки че застрахователната култура на българите расте, тя все още не е достигнала желаното ниво. "Масово се сключват застраховки във връзка със задължителната Гражданска отговорност (ГО) на автомобили, Каско, в по-малка степен застраховки за имущество и за пътуване", подчерта Светлана Тодорова.
Ваня Георгиева призова хората да са по-внимателни, за да не стават причина за бедствия като пожарите, да бъдат далновидни и да осигурят застрахователна защита на домовете си. Тодорова от своя страна изрази предположение, че в обозримо бъдеще тенденцията за увеличаване на природните катаклизми ще ни принуди да застраховаме, за да имаме сигурност и за себе си и за имуществото си.