Нов път за лявото в България е сред акцентите на дискусията „(Р)еволюция на лявото: пътят пред България“
Процесът на промяна в БСП е необратим , заяви Атанас Зафиров, и.ф. председател на БСП. Уверявам ви в нашето намерение да осигурим плавен преход, да гарантираме едни честни демократични избори в БСП и имаме нужда от нов път, подчерта Зафиров.
БСП води смислени битки за увеличение на минималната пенсия, но новата десница напълно превзе социалните инструменти, посочи Александър Симов. Ако водиш битка в левицата за кой е по-ляв, избирателите няма да те припознаят и да гласуват за теб, а срещу системата, която ражда „сглобка след сглобка“, заяви Симов.
Според Калоян Паргов е важно дискусиите да се фокусират върху левите ценности в днешния свят. Започвайки от борбата на левите ценности, говорим за революция на лявото на фона на всички предизвикателства и кризи, подчерта Паргов.
Ключовото понятие за лятото не е социалната справедливост, която разглеждаме като мантра. Идеята е за преразпределението на властта и устройството на държавата. Той заяви, че това няма общо непременно с национализъм. Паргов подчерта, че трябва нов подход в БСП и ново начало.
Георги Пирински посочи, че днешната дискусия има задача да постави принципните и идейните основи за очертаване на силна и убедителна управленска алтернатива. Демократични дефицити, фрагментация на лявото, национализъм, политическа криза и разпад на държавността, посочи като проблеми пред страната ни той. Непосредственото предизвикателство на лявото е защитата на конституционализма като защита на демокрацията, посочи Пирински. Според него е по-вероятно да отидем на нови избори, отколкото да се състави кабинет. Нашата амбиция трябва да бъде да се гласува за лявото, добави Пирински.