От втора по-големина - с 47 народни представители, парламентарната група  на ДПС стана четвърта с 25 депутати в състава си. Толкова останаха, след като днес парламентарната група на ДПС под ръководството на председателя ѝ Делян Пеевски, взе решение и изключи 17 от своите членове , сред които и определения за председател Джевдет Чакъров. 
След решението на групата още двама души от ДПС подадоха заявления за напускане на парламентарната група. Това са депутатите Димитър Николов и Ахмед Вранчев. 
Чакъров бе избран, заедно с Делян Пеевски на провелата се през февруари Национална конференция на Движението. Тогава делегатите избраха единодушно двамата за председатели, по предложената от почетния председател нова формула за управление на ДПС. 
В обръщението си към участниците в конференцията почетният председател Ахмед Доган определи съпредседателството като контрапункт на едноличните решения, а новата парадигма на лидерството трябваше да демонстрира единството на партията.  
След изборите на 9 юни, след сформирането на парламентарните групи и началото на новия парламент, оставка и заявление за напускане поддаде едно от емблематичните лица на ДПС евродепутатът Филиз Хюсменова. Същата и следващата седмица последваха поредица от решения на парламентарната група и от състава ѝ последователно бяха изключени депутатите Айсел Руфад, Рамадан Аталай и Джейхан Ибрямов. 
В почивните дни на 6 юли последните двама, заедно с председателя Джевдет Чакъров, се срещнаха с почетния председател на ДПС Ахмед Доган в имота му в парк „Росенец“ край Бургас.  
Преди това депутатите, които днес бяха изключени, изпратиха отворено писмо, с което поискаха единство под лидерството на почетния председател Ахмед Доган. От изключените днес от групата под писмото не се е подписал само Павлин Кръстев. 
След срещата в „Росенец“ в социалните мрежи бе публикувана снимка на участниците с посланието: „Няма връщане назад“. Участниците в срещата обявиха, че застават зад автентичното ДПС и заявиха, че очакват почетният председател да изрази своето отношение.
В свое писмо от 10 юли почетният председател призова за оставката на председателя Делян Пеевски и още петима народни представители: Халил Летифов, Хамид Хамид, Станислав Анастасов, Ертен Аниосова и Радослав Ревански. В писмото си той посочва, че фактически погледнато, в ДПС има опит за вътрешнопартиен преврат, за да се използва партийната власт за лични и групови интереси и най-вече да се промени политическият профил на партията. Този процес на нелегитимна подмяна на ДПС категорично трябва да бъде спрян, заявява още Ахмед Доган.
Пеевски отговори, че не е предател и няма да се откаже. Отговорът бе публикуван във фейсбук страницата на пресцентъра на ДПС. "Не съм предател! Никой не може да спре Новото начало!", посочва в позицията си Пеевски. 
Днес и двамата председатели застанаха пред медиите в парламента.  Джевдет Чакъров определи като нелегитимен актът, с който парламентарната група взе решението за неговото отстраняване с още 17 народни представители. Той настоя, че за това решението трябва да бъде взето от колективните органи и допусна участие на почетния председател в заседание на колективните органи – Централен съвет на ДПС и Централно оперативно Бюро на ДПС.  
Делян Пеевски коментира, че не те цепят ДПС и заяви, че Движението е трябвало да бъде обединено. По думите му изключените днес 17 народни представители са се самоизключили. Те направиха фракция "ДПС-17" и колегите са ги изключили, каза Пеевски по повод действията на парламентарната група. 
Относно твърденията на Джевдет Чакъров, че има заплахи към депутатите, които са били изключени, Делян Пеевски заяви, че това е изключително несериозно за Чакъров, който звънял и "натискал всички". 
Евродепутатът Илхан Кючюк определи изключването на 17-те народни представители от ПГ на ДПС като пореден потресаващ акт на еднолично управление. "ДПС изключва председателя си Джевдет Чакъров, както и останалите 16 депутати, които участваха в срещата с Почетния председател на ДПС д-р Ахмед Доган", добавя Кючюк.