С голямо безпокойство искаме да информираме обществеността, че към 26 юни Община Русе няма сключен нито един договор по инвестиционната програма за общински проекти, въведена миналата година с приемането на държавния бюджет, заявиха вчера общинските съветници от ПП-ДБ. Те се позоваха на отговор на министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова на въпрос на депутата Мартин Димитров.

„От представения отговор и приложението към него се вижда, че за нито един от 14-те проекта на Община Русе не е сключен договор с МРРБ. Това е отговорност на Община Русе и на кмета Пенчо Милков. В същото време почти всички общини имат вече сключени договори и одобрени суми за финансиране на проекти през 2024 г.“, заявяват Рена Стефанова, Деян Герасимов, Митко Кунчев, Калоян Тончев, проф. Велизар Павлов, д-р Петя Кашукеева и Калин Иванов.
Твърдението е онагледено с таблица, която показва, че Борово кандидатства с 5 проекта и има 5 договора, Бяла е с 8 проекта и 4 договора, Ветово - 5 проекта и 2 договора, Две могили - 15 проекта и 13 договора, Иваново - 3 проекта и 3 договора, Русе - 14 проекта и 0 договора. Дадена е информация и за Стара Загора, с която Русе си съперничи за петото място по население в страната. Представените от тамошната управа проекти са 13, а сключените договори - 7.
За пореден път повдигаме тази тема и поясняваме как действа механизмът, казват от ПП-ДБ и цитират отговора на министъра на финансите Людмила Петкова по време на изслушване в Народното събрание, който „Утро“ публикува в понеделник: „Ако Община Х от обхвата първа категория е реализирала изцяло проектите си за 2024 г. в размер на 50 млн. лв. (което означава сключила е споразумение с МРРБ на основание реда, определен в ПМС 11 от 2024 г., получила е авансово плащане, получила е междинно плащане и финално плащане на база извършени фактически разходи), то в този случай през 2025 г. същата община ще има лимит от 50 млн. лв. за нови проекти. В случай че Община X получи само авансово плащане през 2024 г. в размер на 10 млн. лв., през 2025 г. общината може да получи 50 млн. лв., включващи остатъка от 40 млн. лв. за изпълнение на проектите от предходната година и 10 млн. лв. за нови проекти“. 
„От няколко прессъобщения на Община Русе, става ясно, че този механизъм не се разбира. Така общината при потенциал от 150 млн. лв. за 3 години сама си намалява средствата за капиталови разходи, кандидатства за значително по-малко средства, което е сериозна грешка и към момента одобреното финансиране за 2024 г. за проектни предложения е нула“, казват съветниците от ПП-ДБ.
„Утро“ се обърна към Община Русе за коментар по темата.
Община Русе е подала 15 проекта за финансиране чрез Националната програма за финансиране на инвестиционни проекти на Министерството на финансите до този момент през 2024 г. Стойността им е 49 147,93 хил. лв., съобщиха от администрацията. Ето какво обясняват още оттам.
В изпълнение на разпоредбите на чл. 1, ал. 8 от Постановление 11/25.01.2024 г. общината е дала в Министерството на регионалното развитие и благоустройството две заявления, придружени с декларации и изискуемите документи по чл. 107, ал. 3 от ЗДБРБ за 2024 г. за сключване на споразумения за финансиране на два обекта от инвестиционната програма на Общината - за рехабилитация на общински път Русе-Николово и за облагородяване на общински терен (междублоково пространство). В момента подадената техническа документация се разглежда от експерти на МРРБ и се очаква в рамките на няколко дни кметът да бъде поканен за сключване на споразумения между общината и министерството за съответните обекти.
Припомняме, че задължително условие за сключване на споразуменията по чл.107 от ЗДБРБ е общината да има инвестиционен проект с влязло в сила разрешение за строеж. Относно останалите обекти от инвестиционната програма - за четири от тях също са готови инвестиционните проекти, предстои да бъдат съгласувани със съответните дружества и да бъде издадено разрешение за строеж, а тези, които касаят актуализация на инвестиционни проекти, са възложени на изпълнител и са с подготвени заявления за сключване на споразумения. По други три с предмет инженеринг е изготвена техническа документация за обявяване на процедури по ЗОП и след избор на изпълнител също ще бъдат подадени заявления за сключване на споразумения с МРРБ. 
Община Русе има готовност през следващите няколко седмици да бъдат депозирани още 11 заявления за сключване на договори с МРРБ.
След сключване на споразуменията и усвояване на средства към отделните проекти под формата на авансово, междинно и/или окончателно плащане, общината има готовност да подаде нови инвестиционни проекти до запълване на лимита, определен в чл. 107 от ЗДБРБ.
Твърдението, че Община Русе може да усвои 150 млн. лв. за три години, е само хипотеза, много добре разяснена и от министъра на финансите, а именно: „Тези параметри и този принципен подход ще се приложат само в случай че през следващите години се запази същият принцип на капиталово бюджетиране“.
Община Русе се стреми да усвои максималния ресурс държавни средства за ключови проекти, за да подобри качеството на инфраструктурата и жизнената среда на своите граждани, завършва коментарът на местната управа.                  У