Община Троян отново възразява срещу намерението на държавата за консолидация на общинските ВиК дружества, каза кметът Донка Михайлова
„Влизаме в пети рунд на битката за спасяване на общинските ВиК дружества“, каза тя. Позицията на кмета е отговор на петия официален проект на Закон за водоснабдяване и канализация, внесен от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), чийто срок за обществено обсъждане изтича днес.
„Отново като основен мотив за разработването на закона се посочва изпълнение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Държавата вече се отказа от „неоспоримия“ аргумент „Европа така каза“. Отказа се, защото ние, общините, предоставихме доказателства, че Европа не е инициирала процеса на консолидация. Предложението е на българските преговарящи при договарянето на регионалната оперативна програма за предходния програмен период“, каза кметът. Практиката в голяма част от държавите - членки на съюза, не е такава, допълни тя.
Кметът посочи основните две промени в закона от последния му, пети вариант, срещу които се бори общинското ръководство.
Планирано e за пръв път да се въведе двукомпонентност на цената на водата. Единият компонент е фиксиран и касае достъп до услугите по видове: доставяне на вода за питейно – битови цели, доставяне на вода с непитейни качества, отвеждане на отпадъчните води от имотите на потребителите чрез канализационната мрежа и пречистване на отпадъчните води. Този компонент ще се заплаща, независимо дали услугата се ползва или не, обясни тя. Другият е променлив и е свързан с цената на кубичен метър на употребените количества от услугите по видове.
Второ, намалени са сроковете за консолидация на ВиК операторите от 6 месеца на 3 месеца от влизане в сила на закона.
„Ако законопроектът бъде приет, на практика, общинското ВиК дружество трябва до три месеца да се консолидира с останалите държавни дружества на територията на областта. Цената на водата трябва автоматично да бъде вдигната до тази в държавното дружество, която е значително по-висока от тази, която плащат троянци“, каза кметът.
„Това означава, че ние ще имаме значително по-малко инвестиции в развитие на мрежата, тъй като в настоящия момент останалите седем общини получават толкова, колкото община Троян годишно“, допълни Михайлова. Според нея с подобна стъпка ще бъдат обезсмислени всички усилия за развитие на местната ВиК мрежа, направени със средства на троянските данъкоплатци.
Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) е изпратило своето становище до МРРБ. То е одобрявано вече четири пъти от управителния съвет, в рамките на всяко от предходните обществени обсъждания, каза Михайлова, която е и заместник-председател на управителния съвет на сдружението.
В четвъртък на заседание на УС на НСОРБ тя ще внесе предложение за становище на съвета за по-нататъшните действия по евентуалното обсъждане на законопроекта и Народното събрание и Министерски съвет.
„Имаме ясен план как бихме процедирали, ако законът влезе в Народното събрание, включително, и постъпки за обжалване пред Конституционния съд, ако той бъде приет“, подчерта тя.
Кметът изрази готовност да извърви целия необходим път, за да защити интересите на гражданите в общината. По нейни думи това ще позволи на троянци да плащат по-ниска цена на ВиК услугите, да се запази тенденцията за по-високи инвестиции в мрежата и за по-добро управление на материалните активи.