Община Троян ще получи безвъзмездна финансова помощ за рекултивация на клетки 1 и 2 на регионалното депо за неопасни отпадъци
Общината подава проект за рекултивация, веднага след като през април двете клетки с обща площ 12 000 кв. м, прекратяват дейност. Той включва дейности за техническа и за биологична рекултивация. Планираната продължителност на техническата рекултивация е до 10 месеца, а на биологичната – до 2 месеца.
С реализацията на проекта ще се рехабилитират двете клетки, ще се намали негативното въздействие върху компонентите на околната среда, ще се създадат условия за контрол на процесите, протичащи в клетките, а рекултивираният терен ще се впише в околния ландшафт, каза Добрева – Съботинова.
Техническата рекултивация обхваща поредица от инженерни дейности, предназначени да стабилизират и изолират отпадъците в клетките на депото, за да се предотврати замърсяване на околната среда. Основната ѝ цел е да се създадат условия, при които процесите на разлагане протичат бавно и контролируемо, минимизирайки отделянето на вредни газове, летящи частици и инфилтрат (течност, просмукала се през отпадъците), обясни тя.
Биологичната рекултивация включва затревяване с тревни смески и поддръжка. Целта е да се ускори естествения процес на разграждане на отпадъците, да се намали генерирането на вредни газове и да се подобри цялостната функционалност на клетките на депото.
Съгласно условията на финансиращата програма „Околна среда“ общината може да получи финансиране в размер на до 101 лв./кв. м. площ за техническа рекултивация. Отчитат се и натрупаните от общините Троян и Априлци обезпечения по чл. 60 от Закона за управление на отпадъците за покриване на бъдещи разходи за закриване и след експлоатационни грижи на площадката на депото.
Съфинансирането от страна на общините Троян и Априлци е задължително в случаите, при които, след приспадане на необходимите средства за биологична рекултивация и след експлоатационни грижи, остават средства от внасяните от двете общини Троян и Априлци обезпечения по цитирания член, обясни Вера Добрева – Съботинова.
Задълженията на двете общини не отпадат след реализиране на проекта и те продължават да имат грижи по наблюдение на почвите, атмосферния въздух, повърхностните и подпочвените води, допълни тя.