Едва 57 от 100 ученици в професионалните гимназии в Русенска област ще работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика относно съответствието между професионалното образование и профила на икономиката през 2024 г.            

Въпреки че за 43% от учениците в Русенско, или за почти половината, професионалното образование ще бъде само загуба на време, по този показател областта всъщност е сред най-добрите в България. Средно за страната Индексът на съответствие на професионалното образование с профила на икономиката през 2024 г. е 53,1. И положението се влошава почти навсякъде, включително и в Русе. Преди две години 60 от 100 ученици са работили по специалността си, а сега те са с трима по-малко.
Област Русе има най-голямо съвпадение в секторите на преработващата промишленост и на транспорта, където приемът в професионалното образование е висок, но и заетите с придобита професионална квалификация (ППК) в тези сектори са сравнително много. Броят на учащите и заетите с ППК в хотелиерството и ресторантьорството е сравнително нисък.
Важен аспект в професионалното образование и обучение е необходимостта да се разширява обхватът на дуалното обучение. Липсата на дуално обучение отслабва връзката между образованието и пазара на труда, а тя е в основата на професионалното обучение. Обучението чрез работа, освен че ще елиминира несъответствието между предлагането и търсенето на пазара на труда, ще изгради реални и адекватни за работната среда умения. Нещо повече - свързването на учениците с работодателите ще позволи по-лесната реализация на завършващите в региона. В това отношение Русе се оказва един от лидерите с 21% от учениците, приети в дуална форма на професионално образование.