Общински съветници от „Продължаваме промяната-Демократична България“ („Спаси София“) представиха на обсъждане свои предложения за промени в механизма с мерки за подобряване на качеството на въздуха в столицата.
Заместник-кметът по екология на Столичната община Надя Бобчева отбеляза, че според официалната статистика 2880 души годишно в София губят живота си заради замърсения въздух, който е утежняващо обстоятелство към техните заболявания. Тя коментира, че за въздуха няма бързо решение, а е необходим постоянен ангажимент.
Нашата група в последните шест месеца работи изключително сериозно по този въпрос, посочи заместник-председателят на Комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори в Столичния общински съвет Емилия Ангелова от ПП-ДБ("Спаси София"). Тя обясни, че предложенията за промени в механизма са разработени въз основа на препоръки на Световната здравна организация.  
Механизмът с оперативни мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух не е актуализиран от 2019 г. и смятаме, че е време за неговата актуализация, коментира Ангелова. В сегашния механизъм нивата на замърсяване са от 2005 г., а нивата, които ние сме предложили, са адекватни към 2021 г., обясни тя. Освен това Ангелова посочи, че в настоящия механизъм липсват по-фините прахови частици (ФПЧ 2,5), които са по-опасни за човешкото здраве, като индикатор за задействане на мерките.
Общинският съветник от Комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори Пламена Терзирадева-Велкова обясни, че се предлага мерките да влизат в действие при данни за ФПЧ 10 и ФПЧ 2,5 от минимум две от автоматичните измервателни станции на Изпълнителната агенция по околна среда и минимум осем от 22 сензора на Столичната община. 
При висок риск се предвижда създаване на организация за безплатно паркиране в буферните паркинги към станциите на метрото, забрана за движение на строителни машини и камиони над 3,5 тона на определена територия, въвеждане на зелен билет от 1 лев за всички линии на градския транспорт, както и забрана за влизане на моторни превозни средства, с изключение на такива с категория Евро 5 и 6, на превозни средства, собственост на живущите, на служебни автомобили и автомобили със специален режим, в малкия ринг на столицата, определен от действащата наредба за създаване на зони с ниски емисии.
Мерките включват още извънредни проверки за незаконно горене и на строителни и други замърсяващи обекти. 
Най-сериозните мерки ще се предприемат при над 150 mg/m3 на ФПЧ 10 и над 75 mg/m3 на ФПЧ 2,5, обясни Велкова. Тогава ще влиза в сила т.нар. бял билет, т.е. безплатен градски транспорт. Велкова допълни, че относно белия и зеления билет със сигурност трябва да се предвиди механизъм общината да компенсира Центъра за градска мобилност. 
Участници в обсъждането коментираха, че малкият ринг на София трябва да бъде разширен и да включва и Орлов мост. 
Общинският съветник Пламена Терзирадева-Велкова изрази надежда промените в механизма да бъдат разгледани на сесията на СОС на 25 юли.