Мартин Димитров: При лимит 50 милиона лева Русе иска 18 милиона от бюджета. Последният шанс е през септември
Предложената от служебното правителство актуализация на бюджета показва, че през юни Община Русе е добавила още един проект за държавно финансиране. Това е създаване и оборудване на изолирани помещения за пациенти, за което се иска пристрояване на сградата на Белодробната болница „Д-р Димитър Граматиков“ на стойност 317 000 лева.
С това представените от общинската администрация проекти за капиталови разходи през 2024 година са 15 на обща стойност 18 123 80 лева.
Предходният парламент прие тригодишна Инвестиционната програма за общински проекти, в който общините, класифицирани според броя на населението им, получават възможност да кандидатстват за финансиране на инфраструктурни проекти до определен лимит. Това променя философията на отношенията местна-централна власт. Вместо местната да търси възможности да осигури пари за идеите си от централната, за всеки има определени пари. Те обаче не се получават автоматично, а само след представяне на обосновани проекти. При подписване на съответния договор, примерно за пречиствателна станция, се плащат 20% от стойността на проекта, а останалите суми идват с приключването на съответните етапи на строителството.
Първата възможност за представяне на проекти беше с бюджета за 2024 година. Първите две от трите възможности за корекции и добавяне на нови бяха през април и юни, а третата и последна за годината ще бъде през септември.
Ето как действа механизмът.
„Ако община X от обхвата на първа категория е реализирала изцяло проектите си за 2024 г. в размер на 50 млн. лв. (което означава сключила е споразумение с МРРБ на основание реда, определен в ПМС 11 от 2024 г., получила е авансово плащане, получила е междинно плащане и финално плащане на база извършени фактически разходи). В този случай през 2025 г. същата община ще има лимит от 50 млн. лв. за нови проекти. В случай че община X получи само авансово плащане през 2024 г. в размер на 10 млн. лв., през 2025 г. общината може да получи 50 млн. лв., включващи остатъка от 40 млн. лв. за изпълнение на проектите от предходната година и 10 млн. лв. за нови проекти“, обясни пред парламента служебният министър на финансите Людмила Петкова.
Това потвърждава, че парите за всяка община са реграментирани, но не се получават безусловно.
„Община Русе на практика е поискала малко над 18 млн. лева за 2024 година при лимит от 50 милиона лева на година. В актуализацията за юни е добавен 1 проект при наличие на огромен свободен ресурс. Така общината сама си намалява средствата за капиталови разходи, който ще може да ползва в следващите 3 години, а град Русе има спешна нужда от качествена инфраструктура. При потенциал от 150 милиона лева за 3 години, общината ще кандидатства за значително по-малко средства, което е сериозна грешка. Последният шанс за корекция е актуализацията през септември. Важно е да се създаде звено за качествена подготовка на проекти и да се използват максималните лимити на средствата за общините“, каза за „Утро“ депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров, който е един от създателите на инвестиционната програма за общински проекти.