Народното събрание ще гласува проектокабинета, предложен от ГЕРБ-СДС, от 13:00 часа днес. Това предвижда проектопрограмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на Народното събрание. 
Според Конституцията, Народното събрание приема законите и другите актове с мнозинство повече от половината от присъстващите народни представители. Тоест при регистрирани 240 депутати, за да бъде избран предложеният от ГЕРБ-СДС министър-председател, са необходими 121 гласа „за“. След това се гласува структурата и съставът на кабинета.
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъстват от 13:00 часа на заседанието на Народното събрание, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
На 1 юли номинираният за премиер от ГЕРБ-СДС Росен Желязков получи и веднага върна изпълнен на президента Радев проучвателния мандат за съставяне на правителство. По-късно същия ден държавният глава издаде указ, с който предложи на 50-ото Народно събрание да избере кандидата за министър-председател Росен Желязков.
В проектокабинета "Желязков" има един вицепремиер и 19 министри. Седем от тях са действащи служебни министри в кабинета на Димитър Главчев - Людмила Петкова, Калин Стоянов, Атанас Запрянов, Мария Павлова, Евтим Милошев, Георги Тахов и Георги Гвоздейков.
За приемственост и оценка на работата говори фактът, че министри от служебното правителство са предложени в проектокабинета на Росен Желязков, коментира служебният премиер Димитър Главчев.
При връчването на мандата предложения за премиер Росен Желязков, подчерта силната евроатлантическа ориентираност на предлаганото от първата политическа сила правителство и обяви основните приоритети, свързани със стабилизация, нормализиране на публичните финанси и ясни законодателни срокове.
Ако правителството мине с някой трик, някои не дойдат, дали някои ни подкрепят, не като партии, не като мнозинство, което да изпълнява нашата програма, то тогава правителството ще има много кратък живот - не че някой ще го събори, просто ние ще излезем от него, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти след получаването на мандата. Той изброи няколко задачи, които правителството трябва да свърши - бюджет, план за възстановяване, еврофондове и еврозоната. По думите му, след като свършат тези три-четири неща, ще подадат оставка и ще отидем на нови избори. 
ГЕРБ-СДС имат 68 народни представители. 
На първия кръг консултации при президента Радев от ДПС заявиха, че най-логично е да бъде подкрепено правителство с мандата на победителя в изборите. Групата на ДПС в парламента е от 47 депутати. 
Вчера след заседание на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ председателят ѝ Николай Денков заяви, че групата единодушно е взела решение да не подкрепя така предложения проектокабинет. Кирил Петков коментира, че подкрепата за кабинета зависи от това дали Борисов и Пеевски ще „накупят достатъчно гласове“ от други парламентарни групи. Парламентарната група на ПП-ДБ има 39 народни представители. 
От „Възраждане“, които имат 38 депутати, казаха, че позицията им остава непроменена и няма да подкрепят кабинет на ГЕРБ и ДПС и се обявиха за създаване на анти ГЕРБ-ДПС мнозинство и изразиха готовност да получат третия мандат.
От „БСП за България“ припомниха със своя позиция в понеделник, че има решение на Националния съвет на партията да не бъде подкрепяно правителство с мандата  на ГЕРБ. Тяхната парламентарна група има 18 народни представители. 
Заявка за третия мандат дадоха и от „Има такъв народ“. Те предлагат експертен кабинет. Това заяви председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов при консултациите с президента. Парламентарната група има 16 депутата. 
Вчера депутатът от „Величие“ Красимира Катинчарова заяви, че има разлом в групата им. Тя обясни, че в парламентарната група не била обсъждана подкрепа за програмно правителство. Ивелин Михайлов от „Величие“ обяви, че има запис, в който е заплашван от председателя на парламентарната групата. Подкрепа за програмно правителство заяви при консултациите при президента председателят на парламентарната група Николай Марков. След заседанието на парламентарната група, председателят ѝ Марков обяви в пост във фейсбук, че прекратява участието си във всички срещи с обществеността, организирани от ПП „Величие".
Днес е първата сряда от месеца юли и всяка от парламентарните групи може да предложи по една точка в дневния ред, която се разглежда по същество. По предложение на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ се очаква парламентът да обсъди проект на решение за създаване на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов - Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров-Еврото. Точката е първа в предложения ред за днес. Като точка втора от проекта на програма по предложение на Николай Марков от "Величие" се очаква Народното събрание да изслуша служебния министър-председател  Димитър Главчев, служебния министър на отбраната Атанас Запрянов и служебния заместник-министър на външните работи Невяна Митева относно подготовката за предстоящата юбилейна Среща на държавните и правителствените ръководители на страните членки на НАТО от 9 до 11 юли 2024 г. във Вашингтон.