Изключителна снимка, разказваща началото на построяването на една емблематична русенска сграда, тази която днес се обитава от Двореца на децата, бе дарена на Държавен архив-Русе. Това се случи след дългото й издирване, буквално като в детективски роман, след ровене в стари документи, проследяване на истории и откриване координати на хора.
На всички русенци вече трябва да е ясно, че
популярната до скоро сграда с „фалосите“, всъщност изобщо не е била публичен дом, а е имала далеч по-благородна функция на банково здание
Този факт е научно доказан от Александър Първанов - любител изследавател и Толя Чорбаджиева - ръководител на Държавен архив-Русе. Двамата започват да проучват сградата в търсене на истинския архитект и истинската година на великолепното здание, след като установяват, че тези който и сега всеки може да прочете на паметната плоча на входа й, не са верни. Проучването им трае повече от година, като се ползват основно архивни материали от Държавен архив-Русе, Централен държавен архив, научни публикации на архитекти и учени и пр. Александър Първанов установява контакти с учени, реставратори, специалисти и хора, чиито живот е бил свързан със сградата, за да получи повече информация за архитекта на сградата, за строежа и за нейното използване след обществено-политическите промени през 1944 г. и 1989 г. Провежда задълбочена кореспонденция с арх. Любинка Стоилова, която като доказан професионалист и всепризнат учен е работила по темата за архитектурното наследство в България. Нейната помощ е безценна за изследването, що се касае за технологически и архитектурни детайли.
По време на проучването на архивните документи, съхранявани в Държавен архив-Русе, става ясно, че
при полагане основния камък на зданието е направена снимка, която да увековечи събитието
На нея са всички лица, свързани със строежа на сградата - директорът на Русенската земеделска каса, архитектът, предприемачът на строежа, кметът на Русе, първенците на града и други важни гости като директорите на  Първа частна банка „Гирдап“, Търговска банка, Българска народна банка - клон Русе и пр.
Подобна фотография от този период е рядко срещана, а поради важността на събитието е уникална и с информацията, която носи. Историческата снимка, обаче, не е част от документите на Земеделската банка, които се съхраняват в Архива. С цел изследването да бъде пълно, Александър Първанов започва издирването й, свързвайки се с лица, работи ли в сградата през годините. Данните, които всички запитани дават са идентични - такава снимка дълго време е била в едни от кабинетите. Това дава стимул за по-нататъшното й търсене, но за съжаление без резултат.
Въпреки че снимката не е открита, изследването за историята на построяване сградата на Земеделската банка приключва успешно. 
Документите разкриват истината: сградата е построена през 1901 г.
а архитект е А. Ставрев, съвместно с инженер Стоян Малчев, който прави корекции по първоначалните планове.
Историята на красивата банкова сграда е оформена в очарователна книга и споделена с русенската общественост на представяне във Русенския исторически музей през декември 2023 г. Съвсем скоро, на 28 май 2024 г., бе организирано повторно представяне, но вече в Двореца на децата - настоящ обитател на сградата. Това събитие се превърна в истинско приключение, тъй като публиката, освен че научи подробности по построяването, имаше възможност да надникне в потайностите на банковото здание: трезора, директорския кабинет с уникални стенописи от края на XIX в., красивите стълбища от ковано желязо, правени от стари русенски майстори.
По време на приключенската разходка
Александър Първанов отново сподели за своето търсене на снимката от полагане основния камък на сградата, на която в този момент всички се възхищават. Сред посетителите се оказват бивши банкови служители, които се ангажират да помогнат с издирването.
Неочаквано с Александър Първанов се свързва едни от последните банкови стопани на сградата с информацията, че снимката е съхранена и може да му бъде предоставена. Това действително става на церемонията на Държавен архив-Русе по връчване ежегодните грамоти за изявени читател, приятел и дарител за изминалата 2023 г. На събитието на държавната институция, снимката е дарена, за да може да бъде запазена за поколенията. 
Моментът е много емоционален, тъй като  снимката е част от тази сграда от самото й начало, от момента на полагане на нейните основи. На снимката са хората, участвали в строежа й - архитекти, строители, отговорни лица, първенците на Русе. В юнския ден на 1899 г. те са на същото това място, на което се намират двамата изследователи и гостите получили грамотите на Архива през юни 2024 г. Усещането е като пътуване във времето, връщане в миналото или една особена свързаност с нашите предци. Снимката изминава своя дълъг път, от стената на кабинета на банков служител, до архивохранилището на Русенския архив, където ще остане завинаги. Сега пред изследователите стои задачата да определят имената на хората, чиито изображения достигат до нас след повече от век.

Толя ЧОРБАДЖИЕВА
Държавен архив-Русе