Денят на Ямбол се отбелязва на днешния празник Свети Дух
Денят на града се отбелязва за първи път през 1936 г., по предложение на кмета Апостол Петров и местни интелектуалци. Тогава е организирана „Гостоприемна седмица” от 17 до 24 май, която да покаже града в цялата му пълнота – от индустрията, занаятите и земеделската продукция до произведенията на ямболските художници, писатели, музиканти, учени.
През 1993 г. честването на празника на Ямбол е възобновено с решение на Общинския съвет. Поводът тогава е, че на 7 юни 1993 г. – Свети Дух, се отбелязват и 1700 години от споменаването в писмен източник за съществуването на града (293 г.). Християнският празник е избран за Ден на Ямбол.
Празнуването на града на Свети Дух е свързано и със събора при най-старата църква в града „Света Троица“, който се отбелязва от 1874 – 1875 година. Всяка година празникът е на различна дата, но винаги в понеделник. Светия Дух се отбелязва 51 дни след Великден, на деня след Петдесетница.
Денят на Ямбол ще започне в най-стария църковен храм в града – „Света Троица“, където тържествена света литургия ще отслужи Сливенският митрополит Арсений. След това в стария ямболски квартал „Каргон“ ще се състои и традиционният народен събор „Света Троица“.
В културно-информационния център „Безистен“, на тържествена сесия на Общинския съвет, ще бъдат връчени наградите на Ямбол и удостоени със звание новите почетни граждани. В 18:00 часа ще бъде открита и традиционната изложба за празника на Ямбол „Светлината“ в Художествената галерия „Жорж Папазов“.
Денят на Ямбол ще приключи с концерт на Миро от 21:00 часа на централния площад и празнична заря. Финалното празнично събитие е утре (25 юни) – концерт на почетния гражданин на Ямбол Митко Щерев, формация „Приятели“ и Школата по пиано с ръководител Соня Аршавир в Културно-информационния център „Безистен“.
В Деня на Ямбол – Свети дух, през 2022 г. Българската телеграфна агенция (БТА) откри и свой пресклуб в града, като за две години негови гости са били редица творци, интелектуалци, политици и журналисти.