Бюрхан Керим спечели тазгодишната награда в националния театрален конкурс „Слави Шкаров“ за млад режисьор. Откъсът от пиесата на един от най-поставяните съвременни немски драматурзи Роланд Шимелпфениг, който Керим постави с екип на русенския драматичен театър, не остави място за съмнение при обсъждането от тричленното жури. Очевидно театроведът Ангелина Георгиева, режисьорът Ивайло Ненов и румънският драматург Клаудио Гроза са оценили по достойнство прочита на Бюрхан Керим - шеметната динамика, експресивното действие, емоционалните монолози на героите, граничещи с наситени с цвят речитативи, сценографския минимализъм, който се превръща в ключ за ефектни решения. Всичко това, което показаха младият режисьор и актьорите Ивана Керанова, Ясена Господинова, Йовко Кънев, Ивайло Драганов и Ростислав Панков, предизвикаха бурните аплодисменти на публиката в зала „Европа“ на Доходното здание.
Аплаузи пожънаха също проектните откъси от пиесата на Антон Чехов „Иванов“ на третокурсника от НАТФИЗ в класа на проф.Пламен Марков Михаил Цанков и от „Излезе ангел от мъглата“ на Пьотър Гладилин в режисьорската версия на Деян Ангелов от Македония. Михаил Цанков получи наградата на публиката, а Деян Ангелов бе премиран поощрително от актьора Крум Берков, който изпълняваше ролята на Ангела в представената част от пиесата.
С традиционната награда за млад актьор, която за пореден път бе връчена от Косьо Станев от неговата едноименна фондация, актьорът, който е и инициатор на провеждането на конкурса, отличи Ивана Керанова. Актрисата е от две години в русенската трупа, но за това време направи няколко запомнящи се роли, пресъздавайки различни по характер театрални персонажи.
За извънредно кратко време - само за пет дни! - изключително натоварена и енергична подготовка на конкурсните откъси русенските актьори са работили всеотдайно и сърцато. Какво им е струвало това, за да могат откъсите да прозвучат като органични купюри от цялостни, завършени спектакли, си знаят само те и режисьорите. В петдневния горещ във всички смисли маратон влязоха известните и обичани от русенската публика артисти като великолепната Мариана Крумова, Петя Венелинова, Ивайло Спасимиров, Борислав Апостолов и Крум Берков в „Излезе ангел от мъглата“ и Евгения Явашева, Дона Вълова, Венцислав Петков, Милен Димитров и Мартин Пашов от Кукления театър в „Иванов“, както и вече изброените по-горе имена в „Арабска нощ“. За всички тях напрежението и „прескачането“ на обичайните етапи като четене на маса, многобройни репетиции, „прогони“ и „завъртания“ сигурно са дошли в повече - особено на фона на русенските летни температури. Техният професионализъм обаче не остави на публиката пролука, за да усети нито напрежението, нито каквито и да било „бели петна“. За повечето зрители остана единствено смътното усещане за ощетеност - то е като да си захвърлен на непозната гара и там да ти попаднат двайсетина страници от интересна книга. Липсва началото, липсва краят - и толкова ти се иска да прочетеш цялата книга, в нашия случай да разбереш режисьорът какви лабиринти ще заплете преди и след искрометния откъс, който всички сме видели.
Не може да поканим и другите двама режисьори да поставят пиесите, това ще обезсмисли конкурса, бе категоричен директорът на театъра Боян Иванов на въпрос на „Утро“.
Дали все пак не си струва да се помисли доколко форматът „Ателие“, към който конкурсът премина от миналогодишното си издание, е пълноценен и удовлетворителен и за режисьорите, и актьорите, и за публиката?
Нищо не пречи организацията да се направи така, че всеки от номинираните режисьори да работи поне месец тук и след това да се покажат целите спектакли – това би било по-смислено, не толкова изнервящо за всички, а и като резултат ще има три нови завършени творчески продукта в репертоара на театъра, коментира актрисата Петя Венелинова.
Дали подобно разумно мнение, зад което застават и други актьори, би могло да се впише в приоритетите на конкурса, предстои да се види.
Засега това, което е сигурно, е, че талантливият Бюрхан Керим ще разгърне цялостната си концепция за „Арабска нощ“ на русенска сцена и това ще стане още в следващия театрален сезон. Той сърдечно благодари на журито, на колегите от театъра и на организаторите на конкурса - и му личеше, че е щастлив да получи наградата „Слави Шкаров“.
Впрочем, часове преди тази щастлива развръзка в интервю за „Утро“, което предстои вестникът да публикува, Бюрхан Керим каза: „Няколко пъти идвам в Русе и всеки път го правя с повод“. През 2013 година още като ученик той участва в националния рецитаторски конкурс - тогава получава „само грамота“. Миналата година бе един от номинираните в късия списък за наградата „Елиас Канети“ с вълшебния си дебютен роман „Лавандуловото момче“. Тази година поредният „повод“ го направи и големия победител за приза „Слави Шкаров“. Парадигмата е обещаваща.