Филтърни кубове ще помагат за по-чист въздух в Русе
Монтиране на филтърни кубове за борба с фините прахови частици на ключови натоварени кръстовища е една от мерките, за които Община Русе да кандидатства с партньорска идея „Интегрирано развитие на булевардната инфраструктура и градския транспорт в гр.Русе“ по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027. Предложението е на кмета Пенчо Милков и ще бъде разгледано на предстоящата общинска сесия. Проектът е с общ индикативен бюджет от 25 578 087,71 лева и ще се осъществява от Община Русе като водещ партньор и „Общински транспорт Русе“ ЕАД.
Стойността на филтърните кубове е 1,755 млн. лева. Те са оборудвани с комбиниран порест филтър, който съдържа високоефективен слой с активен въглен за филтриране на ФПЧ и активирани въглеродни слоеве, които абсорбират азотен диоксид /NO2/. Тази технология се характеризира с много ниска консумация на енергия чрез понижаване на налягането. Благодарение на модулния си дизайн, филтърните кубове могат да бъдат вградени в колона. Една колона с три филтърни куба почиства 16,625 кубични метра въздух на час Устройствата са оборудвани с интелигентна мехатронна системна архитектура. Наличните сензори записват данни за въздуха и метеорологичните условия, както и нивото на замърсяване. Тези данни се прехвърлят в облак, където се обединяват и анализират. Филтърната система е настроена да се контролира сама в зависимост от работните и околните условия. Въпреки това, операторът също може да контролира устройствата чрез дистанционно управление и да има достъп до системата при нужда. Тази интелигентна системна архитектура гарантира, че филтърните кубове работят изключително енергийно ефективно, тъй като вентилаторите функционират само когато нивата на замърсяване достигнат определен праг.
Друга предлагана мярка е закупуване на електрически автобуси и зарядни станции за нуждите на градския транспорт в Русе. За 10 нови електробуса и 10 зарядни станции за бавно зареждане ще се похарчат малко над 14 млн. лева, като половината финансиране ще бъде от програмата, а другата - собствен принос.
Предвижда се обновяване на 188 автобусни спирки, за което ще се похарчат малко под 2 млн. лева. На спирките ще се полагат фотоволтаични панели с мощност от 410 до 550 Wp плюс акумулаторни батерии.
7,785 млн. лева ще бъдат насочени за рехабилитация на бул. „Тутракан“. В дейностите се включват разваляне на тротоари и пътни настилки, полагане на нови, благоустрояване чрез улично озеленяване и изграждане на велоалея с дължина 700 м.