Значителна част от хотелиерите съобщават за увеличени приходи от нощувки през тази година, но растат и разходите за заплати и осигуровки, показва проучване на БАПМХ
Участие в допитването са взели осем процента от всички категоризирани хотели в България. От тях една трета са такива разположени на Черноморското крайбрежие, една трета в населени места в страната и една трета в планински курорти. От участвалите в проучването места за настаняване 40 процента са тризвездни хотели; 40 процента са четиризвездни, 15 процента са петзвездни хотели и 5 процента хотели с две звезди.
Две трети от хотелите, участвали в анкетата са с капацитет до 100 стаи, а останалата една трета - с над 100 стаи.
Първият въпрос, на който са отговорили анкетираните е свързан със заетостта на техните хотели или хотелски групи от началото на 2024 г. до момента, в сравнение със същия период на 2023 година. Статистиката показва, че 31,8 на сто от участниците в допитването са посочили ръст на заетостта си с до 10 процента. Повишение в заетостта от 10 до 29 процента са установили 9,1 процента от хотелиерите, а 16,7 на сто са забелязали до 10 процента спад по този критерий. Окпло 32 на сто съобщават за липса на промяна по този критерий спрямо миналата година.
На въпрос, как оценяват приходите от нощувките си спрямо миналата година, 34,8 на сто отчитат до 10 процента повече приходи спрямо същия период през 2023 година. Промяна в приходите не са установили 28,8 на сто, а 13,6 процента са регистрирали увеличение в размер от 10 до 20 процента. С до 10 процента по-малко доходи от нощувки са реализирали 15,2 на сто от хотелиерите, участвали в допитването.
Анкетираните отговарят и на въпроса, как са се променили оперативните им разходи през 2024 година в сравнение с 2023 г, като близо 43 на сто са посочили, че наблюдават между 10 и 20 на сто по-високи разходи в сравнение с миналата година. С до 10 процента по-високи са разходите на 33,3 на сто от анкетираните хотелиери, а с над 20 процента повече за оперативни разходи са платили близо 20 на сто от анкетираните. Най-много от хотелиерите - 72,3 на сто, посочват, че най-голям е ръстът на разходите за заплати и осигуровки на работниците, спрямо същия период на миналата година. Данните от допитването сочат, че на второ място анкетираните поставят разходите за стоки и услуги, посочени от 18,5 процента от участниците в допитването.
На следващо място анкетираните отговарят на въпроса, кое е най-сериозното предизвикателство, пред което се изправя техният бизнес през тази година, като 50 на сто от тях посочват недостигът на квалифицирана работна ръка. След него, с 22,7 на сто, се нарежда ръстът на разходите за стоки, услуги и заплати, като 10,6 на сто от хотелиерите дават като отговор на този въпрос невъзможността за дългосрочно планиране на бизнеса.
Как да бъде решен въпросът с липсата на работни кадри е последният въпрос от анкетата, на който са отговорили българските хотелиери. 36,4 на сто от тях смятат, че решението на проблема се корени в по-активното ангажиране на студенти към свободните позиции в бранша. Други 25,8 процента от анкетираните виждат адекватно решение на проблема чрез увеличаване на заплатите на персонала, а 16,4 на сто са склонни да приемат работници от чужбина, сояи още проучването на Българска асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели.