Над 200 участници събра осмото издание на Иновативното младежко експо, което бе открито вчера в Канев център. На 37 щанда се представят екипи от факултетите и филиалите на Русенски университет, няколко русенски гимназии и лицея в Остров, Румъния. И прегледът на изложените разработки показва, че инженерно-техническите специалности не са чак толкова недолюбвани от младежите, които имат свои оригинални идеи и се опитват да пробият със свои модели от най-ранна възраст.
Екип на Гимназията по електротехника представя система за електронно отчитане на отпадъците, каквато в недалечното бъдеще вероятно ще стане ежедневие. Идеята е контейнерът за отпадъци да се отваря само с карта с чип, каквато всяко домакинство ще има със свой идентификатор. Подобна система работи например в Словения. Изхвърлените отпадъци се претеглят, а информацията се записва на сървър като връзката става с wi-fi, обясни Цветослав Димитров. Това ще позволи да се следи колко боклук се изхвърля от всеки като на тази база се изчислява индивидуалната му такса „смет“ - нещо, за което се говори отдавна, но все остава някъде в бъдещето. 
Система за начално музикално обучение е разработката на студента от РУ Росен Стойков, с която ще бъде и негова дипломна работа. Идеята е при натискане на изписаната върху петолиние нота да се възпроизвежда съответния звук на компютър. За целта под петолинието се полага електропроводимо фолио, което предава сигнал към контролер. Той емулира съответния звук на компютъра. Засега системата на Росен работи само в режим „пиано“, но ще се разшири като възпроизвежда различни тонове от китара, тромпет и барабан. 
Много интерес предизвика последният модел супер икономичен автомобил с горивна клетка на водород, който участва в тазгодишния Шел еко маратон. Както разказаха състезателите, той е минал успешно инспекцията, проверяваща прототипа за 257 правила. Проблеми с горивната клетка обаче им попречили да слязат под необходимите 40 мин. за изминаване на 10 обиколки. Искахме нова клетка, с която теглото щеше да слезе на 95 кг, но не можаха да ния доставят и останахме със старата на 111 кг. Състезаваме се с отбори, чиито прототипи струват от 500 хил. евро, нашият струва 50 хил. лева, обясни Кристиян Балтаджиев, студент от катедра „Технология и управление на транспорта“ и участник в отбора HydRU.
Голямо внимание привлече и електроавтомобила DTT на университета, която участва в същия маратон за юбилейната десета година и постигна най-добрия си пробег досега - 594 км с еди киловатчас електроенергия, който се класира на 11 място от 26 участници.
Не всичко на изложението е техника обаче. Екип от МГ „Баба Тонка“ привлича вниманието с продукт за здравословно хранене - 100% черен шоколад, който съдържа три пъти по-малко калории от обикновения. Хранителната му стойност е 565 кал./100г., докато един нормален шоколад има 1600. За направата му са използвани натурални подсладители като пчелно млечице и затова той не нагарча като традиционните черни шоколади, а има доста приятен вкус. Освен това е обогатен с три основни билки, които в комбинация имат над 30 положителни ефекта върху тялото - намалява кръвното налягане, забързва метаболизма и има тонизиращ ефект, обясни Сашо Станчев. Математиците-кулинари засега приготвят шоколада в домашни условия, но казват, че към продукта им вече има интерес.