Железопътното движение по директния маршрут Букурещ Норд-гара Прогресул-Градище-Гюргево и обратно е възобновено от събота, 1 юни. CFR Calatori (основният жп превозвач в Румъния) ще работи ежедневно по този маршрут със седем влака. Те обаче изобщо няма да са високоскоростни, а ще пъплят с 50-60 км/ч, като изминават стотината километра за малко повече от 2 часа. Първият влак от Гюргево тръгва в 8 сутринта и пристига на гара Букурещ Север в 10.12 ч. За някакво удължаване на маршрута до Русе изобщо не се говори, така че вече окончателното можем да погребем „новината“, че ще пътуваме до румънската столица и летище Отопени за около час.
Преди година Фейсбук страницата „Българи в Румъния“ съобщи, че съвсем скоро живеещите от двете страни на река Дунав ще пътуват с високоскоростен влак между Русе и Букурещ, а оттам и до международното летище Отопени. Тази „новина“ бе ретранслирана от сериозни медии, включително национални агенции и телевизии, което й придаде достоверност. Бързо обаче стана ясно, че радостта на русенци е прибързана и такъв влак едва ли ще има.
Още в началото на януари порталът romaniaferoviara.ro прогнозира, че влакове по реконструираното трасе между Гюргево и Букурещ ще тръгнат най-рано през юни и това предвиждане се оказа точно. Сайтът посочва, че максималната конструктивна скорост на линия 102 е 120 км/ч, а не 160 км/ч, а поради релефа, наклона и съществуващите криви реално можем да се говори за експлоатационна скорост на пътническите влакове някъде между 60 км/ч и 80 км/ч, рядко 100 км/ч. Участъкът, който позволява движение със скорост 120 км/ч, е секторът Комана-Градище-Видра (единствената част от трасето с изцяло нова линия в момента). Железопътното разстояние между Русе и летище Отопени е 113 км и в оптималния случай може да се измине за 1.30-2 часа. Към които трябва да се прибави времето за граничен контрол, тъй като България и Румъния все още са извън сухопътния Шенген и документите на всички пътуващи се проверяват. Което отнема поне още половин час.