„Преди 148 години един българин, християнин, намери една малка група свои съмишленици, последователи, които тръгнаха да обикалят земите, за да разпространяват евангелието на свободата, качиха се на един кораб, стигнаха българската земя и се изкачиха на най-високото място в Стара планина - на връх Вола, там където беше побит кръстът на Христо Ботев. Онова, което беше причина за голготата на Христос и кръста на Христо Ботев беше желанието и на двамата за жертва. Паралелът не е случаен, ние трябва да сме напълно наясно, че жертвата, към която тръгна Христо Ботев и в него лице всички, за които си спомняме и молим, беше едно осмисляне на върховната жертва, която е на Христос, защото нищо друго не може да те мотивира, освен ако не видиш отвъд това, което се вижда“. Това каза на вчерашното почитане на паметта на Ботев и падналите за свободата на България пред Мемориала на загиналите във войните за национално обединение в Русе викарият на митрополит Наум, Главиницкият епископ Макарий. Той оглави заупокойната молитва за мъчениците на българската свобода, а в церемонията участваха кметът Пенчо Милков, областният управител Драгомир Драганов и много граждани. Тя беше организирана от Община Русе и започна с приемане на почетен караул от заместник-командира на Военно формирование 32420 майор Васил Славчев.
 „Още от детството си носим спомена за воя на сирените на всеки 2-ри юни. Датата е мрачна, но паметна със силата на саможертвата. Почитаме подвига на Ботев и неговата чета, славния символ на Околчица и светлината на примера, който ни оставят героите на България“, каза в речта си Пенчо Милков.
„Словото и делото на Ботев са извор на вдъхновение в ежедневните ни битки с малодушието и примиренчеството. Те ни задължават да имаме активна гражданска позиция, да не скланяме главица пред мними идеали, да не бъдем кротки, когато някой поругава истината“, заяви областният управител Драгомир Драганов.
Точно в 12 часа всички застинаха под звука на сирените, напомнящи за загиналите, за възкресението на България и за превръщането й в свободна страна.