Има намаление в броя на загиналите и пострадалите при катастрофи, мерките дават резултат, обяви комисар Димитър Мичев
Статистиката за първи път от две години насам показва, че има намаление и в броя на ранените граждани. Това е голям успех, отчете комисар Мичев.
В 21 областни дирекции отчитаме намаляване за загиналите. Само в седем областни дирекции има малко увеличение. Това са Пловдив, Монтана, Добрич, Силистра, Стара Загора и Хасково, където ще насочим контрола малко повече. По отношение на загиналите – 86 са водачите, 46 са пешеходците, 13 пътници и четирима работници на пътя, коментира още той.
Цитираната от комисар Димитър Мичев статистика показва, че за отчетения период на автомагистралите са загинали трима души при 81 инцидента. В населените места са загинали 54 души. Данните на МВР показват също, че 94% от произшествията се дължат на човешкия фактор и са по вина на водача. Най-много хора загиват в събота, сочи още статистиката.
Около 3000 души са били допълнително обучени в Академията на МВР за работа с автоматизирани технически средства за контрол на пътя. Били са закупени допълнителни 150 уреда за установяване на употребата на наркотични вещества, обясни началникът на отдел „Пътна полиция“.
До края на годината контролните органи ще имат още 274 уреда за измерване на скоростта, стана известно от думите му.
Мерките дават резултат, смята комисар Мичев. Според него мярката с отнемането на автомобила при установяване на концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 промила, въведена на 4 август 2023 г., също дава положителен резултат за намаляването на броя на загиналите и ранените.
В дискусията участват представители на институциите, ангажирани с темата на пътната безопасност, автомобилни инструктори, подготвящи кандидат-шофьорите, както и родители и близки на загинали при произшествия на пътя.
В хода на обсъжданията Борислав Муеров, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, обърна внимание на усилията за постигане на максимално най-добро обучение на новите водачи. Според него колкото и да са стриктни практическите изпити и самият процес на обучение, много хора успяват „да намерят вратички“. Той подчерта, че нова софтуерна програма ще следи данните от техническите прегледи на автомобилите.
Росен Рапчев, представител на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, припомни, че страната ни разполага от 2020 година с национална стратегия за пътна безопасност, каквато имат и останалите държави от Европейския съюз. Той припомни, че периодично се приема план за изпълнението ѝ и призова отговорните институции да я изпълняват.
На дискусията се обсъждат причините за високата смъртност по българските пътища, както и теми, свързани с инфраструктурата, дисциплината и уменията на шофьорите, ефективен механизъм за събираемостта на наложените глобите и други.