С внасяне на 25-метрово знаме на България започна десетата хоротека в Бранище
В приветствието си кметът на селото каза, че това е хоротека, която вече се е наложила като традиция. "Хоротеката, която вече десет години ни събира тук, хоротеката, която получи популярност и признание във всички краища на България, даде старт и инициатива на много такива – тя има една единствена цел – да запазим магията на българското хоро. Хорото не е само магия. То е и обич, емоция, заедност и сила, която може да ни обедини, като се хванем ръка за ръка. Хорото няма цвят и политика. То е доверие и единение, своеобразно послание към големите политици, че само заедно, хванати ръка за ръка, можем да изведем България от кризата", каза още Димитър Димитров.
Кметът на община Добричка Соня Георгиева каза, че този уникален фолклорен празник е едно от значимите събития, залегнали в културния календар на Община Добричка. "Казвам уникален, защото хоротеката в Бранище е единствената по рода си в страната с голямото добруджанско хоро, което за десети път ще се извие по контурите на картата на България. Радващо е, че всяка година празникът печели все по-голяма популярност и привлича нови и нови изпълнители. Това безспорно е прекрасен начин за опазване и популяризиране на културното ни наследство. Продължавайте да бъдете пазители и посланици на българското народно творчество, на добър час и успех на всички", пожела Георгиева.
Първи се изявиха домакините от детската градина в село Бранище с ръководители Павлина Ковачева и Гергана Комитова. В десетата хоротека участваха още клубовете за народни танци от Дончево, Стефаново, Батово, два състава от област Силистра, един – от област Варна, както и учениците от Средно училище „Св. Климент Охридски“ в Добрич.
Гост на празника бе народният певец Николай Славеев, който каза, че в цялата си кариера за пръв път вижда такава идея – да се извие най-голямото добруджанско хоро по контурите на картата на България.
На хорото се хванаха стотици гости и жители на Бранище и околните села.