Изложбата „Златната връзка между културите“ на германската артистка Яна Дамс гостува в Археологическия музей във Варна
Арт инсталацията на Яна Дамс създава препратки между миналото и настоящето. Авторката изработва от събрани от нея полистиролни опаковки малки пластики, които покрива с 24-каратово чисто злато, за да подчертае връзката със старите артефакти от съкровищата. За първи път се е срещнала с Варненското съкровище, когато е следвала археология и история и настоящата й изложба е плод на 20-годишен проект, в който си е представяла своите обекти в контекста на експонатите във Варненския археологически музей.
Във витрината в зала „Праистория“ авторката предлага подобия на златни апликации от Гроб 36 на некропола, които в момента гостуват в Чикаго. За нея от особен интерес са предметите, които имитират формите на стилизирани животински глави, най-вероятно рога на овен, които често имат символично значение, свързано с митологични, религиозни или културни представи. Според авторката при абстрактно оформените глави от халколитната култура се открояват някои особености, които могат да бъдат наблюдавани и при изложените нейни произведения от полистиролни опаковки.
Концепцията на Дамс е да направи универсални форми в изкуството разбираеми в днешно време, каза тя при откриването на експозицията. Авторката работи върху различни проекти, а в момента има и изложба в Дрезден, при която творбите й са в пряк контекст с църковното златно съкровище на Прага.
Изложбата във Варна ще гостува в музея до края на годината.
Яна Дамс е родена през 1972 г. в Котбус, Германия. Завършила е изобразително изкуство в Дрезденската академия за изящни изкуства и магистратура в Колежа за изящни изкуства в града. Живее и работи в Дрезден. Създава творбите си въз основа на познанията си по археология, културна история и история на изкуството. Изработва скулптури, инсталации, рисунки, текст и фотография, които показва в контекста на исторически колекции и така разкрива нови начини за разбиране на изкуството. Носител е на саксонската държавна стипендия за дипломиране и наградата „Марион Ермер“. Нейни творби са излагани в Зеления трезор в Дрезден, Държавната художествена галерия в Дрезден, Музея на изящните изкуства в Лайпциг и Музея на модерното и съвременното изкуство в Лиеж. Тя е основател и декан на Факултета по дизайн към Университета за приложни науки в Дрезден, където разработва учебните програми на факултета по дизайн като съвременно продължение на идеите на Баухаус и преподава като професор по концептуална теория и рисуване. Работи върху дефиниция на изкуството в диалог с артистичната си практика.