Русенският е-болид тръгва за маратона на „Шел“ с амбиция за над 600 км с 1 киловатчас
Русе отново ще бъде представен с два автомобила на Shell Eco-marathon Europe and Africa - най-авторитетното състезание в света за мобилност без петролни двигатели. Надпреварата ще се проведе от 19 до 24 май във френския град Ногаро, близо до Тулуза. Същата писта беше домакин на миналогодишното състезание.
За електрическия болид DTT /абревиатурата на катедра „Двигатели и транспортна техника/ това ще е десето поредно участие. Футуристичният автомобил ще участва в категорията с най-много участници и най-силно конкуренция. През 2023-а в нея стартираха 30 отбора, очаква се тази година да са повече.
„След направените конструктивни промени прототипа се държи много добре по време на изпитанията. Тази година тренировките се проведоха на паркинга пред изследователския център на Русенски университет. Подготвяме нов пилот за участие в състезанието“, каза ръководителят на отбора доц. Симеон Илиев.
Амбицията тази година е DTT да премине границата от 600 километра с един киловатчас електроенергия и да запази мястото си сред 10-те най-добри отбора.
„Тази година отборът записва своето десето поредно участие. Пътят, който изминахме, беше осеян с трудности и изпитания, но това ни направи по-силни и успешни. Успяхме да подобрим най-важния параметър, с който да оптимизираме разхода на енергия и това е масата на прототипа. Започнахме с прототип с маса от 70 кг, която сведохме до 28 кг. Успяхме да патентоваме една наша разработка „Бордова система за управление на електромобили“, която беше високо оценена и ни спечели наградата „Изобретател на годината за 2021“. Две поредни години 2019 г. и 2020 г. отборът печели наградата „Най-добър дизайн“. През 2019 г. наградата е присъдена за отлична ергономия и комфорт на интериора и мястото на пилота и високо ниво на безопасност на конструкцията. Достигнато е 50% намаление на теглото чрез използване на адитивна технология за изработка. През 2020 г. наградата се присъжда за използването на съвременен иновативен подход CFD (Изчислителна Динамика на Флуидите) при проектирането на разработения прототип. Най-голямото ни постижение е свързано с човешките ресурси. Студентите, които са членували в клуб „Автомобилист“ и са участвали в много от състезанията Shell Eco-marathon в момента работят във високо технологични компании като инженери и конструктори“, обяснява доц. Илиев.
Основните подобрения в автомобила са свързани подобрения по предното окачване и контролера. Разработени са два вида окачвания, като са използвани две различни технологии. Едната е базирана на използването на материали с въглеродни влакна, а втората е с използване на вакуумна технология за леене. Нововъведенията по контролера са свързани с оптимизиране на разхода на енергия при различните натоварвания на прототипа.
Отново ще се разчита на пилотите с богат опит от предишни състезания Славена Атанасова, докторантка от катедра ДТТ и Галя Николаева, студентка от катедра „Промишлен дизайн“. Но вече има и нов пилот - Невена Димитрова, студентка от катедра „Промишлен дизайн“, който още е в процес но обучение, но ще усети атмосферата на голямото състезания.
Другият отбор на Русенски университет, който разработва автомобила „HydRU“ с водородно задвижване, ще участва в маратона с нов прототип с оптимизирано тегло, което е важна предпоставка за добър резултат.
Двата тима ще пътуват за Франция в събота.