Нашият град е наша грижа: Една успешна инициатива в полза на обществото би могла да даде началото на „верижна реакция“
„За нас беше от изключителна важност да информираме будни и ангажирани граждани за пролетното почистване, което проведохме, представяйки им го като възможност за участие в ползотворна и смислена дейност, и възможност за действителен принос към чистотата на града, който всички обитаваме. Поради това, преценяването на целевата аудитория беше ключово. Макар не всеки да изпитва интерес към участие в подобно събитие, има основно ядро от жители на нашия град, което регулярно изявява желание да съдейства именно в подобна дейност.“ Така Дария Добрева, председател на Ученическия съвет на Английската гимназия, синтезира идеята за провелото се в събота пролетно почистване на квартал „Възраждане“ под надслов „Нашият град е наша грижа“ за втора поредна година. Организатори бяха Ученическия съвет на Английската гимназия, Ученически съвет към ОУ „Братя Миладинови“, Ученически съвет към Национално училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“, Студентският съвет към Русенския университет, Младежкият парламент към ОМД, БМЧК, сдруженията „СъГраждани“ и „Сороптимист“, „Интеракт клуб Русе“ и екоклуб „Екозис“ към АЕГ „Гео Милев“.
В почистването основна движеща сила бяха именно младите хора. На въпроса защо са избрали партньорство с младежки организации, Цветомир Гюров, член на „СъГраждани“, споделя, че те са едни от най-активните, общуващи по бърз начин и сработващи се помежду си. За него младите хора имат доста по-силно чувство за справедливост и силна нетърпимост към неправдата. „Цялата тази палитра от амбициозни, отговорни и изпълнителни млади граждани е причината да работим успешно с тях. Тук може да се отбележи и ролята на учителите, които ръководят някои от младежките клубове и тяхното сътрудничество за всякакви полезни за обществото кампании“, допълва той.
Вероника Илиева, заместник-председател на Ученическия съвет на НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, смята, че смисълът в такива инициативи е да възпитават подрастващите в „добрите ценности“. Освен това те са повод за нови запознанства. Като човек, занимаващ се с музика, тя казва, че и изкуството, и доброволческите акции я карат да се чувства полезна за обществото и й носят удовлетворение, че е помогнала за създаването на едно по-добро място. Нейната съученичка Жана Желева, доброволец в акцията, добавя, че има хора, които само недоволстват, но не правят нищо, може би от срам да излязат и да чистят навън. Но за нея по-зле е човек да живее в лош въздух и сред отпадъци. Преподавателката им по солфеж Милена Бонева, която също участва в акцията, смята, че учителят води подрастващите не само по пътя на знанията, но е необходимо и с личен пример да ги приобщава към социално значими каузи и събития. Именно така се изграждат пълноценни личности.
Дария Добрева мисли, че напоследък се забелязва напредък в областта на гражданската активност и една успешна инициатива в полза на обществото би могла да даде началото на „верижна реакция“ от подобни такива, водейки до осезаема промяна в дългосрочен план. „За да придадем устойчивост на нашата инициатива, я превърнахме в движение. „Нашият град е наша грижа“ е надсловът и на бъдещи подобни събития, които имаме ентусиазма да осъществим. Така смисълът от събитието е налице и впоследствие приносът, на който сме способни, ще се разраства. Затова и тази година увеличихме броя участващи партньори - обменът на идеи и възможности за подобрение, както и различните групи дейни хора, до които достигаме пряко по линия на всяка организация, са само някои от ползите. С оптимизъм твърдим, че колкото повече хора успяваме да подтикнем да вземат участие с всяко следващо подобно събитие, толкова по-добро място предстои да бъде средата, в която живеем“, казва тя.