Националното студентско състезание „Учим, за да помагаме“ започна в Шумен. То се провежда за трети път и е двудневно. Организирано е от шуменския филиал към Медицински университет – Варна. Събитието е под патронажа на проф. Димитър Райков, ректор на висшето училище.
Общо 20 отбора с 60 участници участват в тазгодишното издание на състезанието, в което се включват студенти от две специалности – „Медицинска сестра“ и „Акушерка“. Бъдещите здравни специалисти демонстрират своите умения в теоретични и практически състезания. Предвидено е студентите да пишат есе по зададена предварително тема. В програмата е включено и провеждането на национална студентска кръгла маса под надслов: „Ние сме бъдещето на професиите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“.
На форума присъстват около 40 преподаватели от редица медицински университети от столицата и страната. Откриването на Националното състезание уважиха с присъствие кметът на община Шумен проф. Христо Христов, Светослава Хвойнова, заместник-кмет по социална политика и здравеопазване, проф. Марио Милков, зам.-ректор на Медицински университет – Варна.
Кметът проф. Христов заяви, че местната власт в лицето на Общината за пореден път подкрепя инициативите на Медицинския университет и в частност на филиала в Шумен, които дават на младите хора възможността да обменят помежду си своите знания  и умения, които са получили в обучението си до момента. "Вярвам, че в това състезание участват бъдещи акушерки, бъдещи медицински сестри, които носят в сърцата си любовта към хората, готовността да помагат. Всички знаем, че това са качества, които не всеки от нас притежава. Това са качества, които не остаряват с времето“, добави той. 
Проф. Марио Милков, зам.-ректор на Медицинския университет във Варна каза: „Тази традиция, която сте поставили, със сигурност ще продължи с времето. Роди се идеята това състезание да се превърне в международно. Ние от ръководството на университета ще направим всичко възможно догодина по същото време Шумен да бъде столица както на Балканите, така и на Европа, на една такава Олимпиада“.
Милка Василева, председател на Асоциация на професионалистите по здравни грижи подчерта: „Мотото „Учим, за да помагаме“ е изключително смислено. Асоциацията полага огромни усилия, за регламентиране на професиите по здравни грижи. Само заедно можем да постигнем промени, които желаем“.
Теодора Евтимова, директор на шуменския филиал на варненския медицински университет заяви: „Това състезание запази своите традиции. Днес ние сме тук по-мотивирани, по-знаещи, по-вдъхновяващи. Уважаеми студенти, вие сте силата и бъдещето на професиите медицинска сестра и акушерка. Докажете го през тези два дни на състезанието със своите знания и практически умения“.
Награждаването на участниците в Националното състезание „Учим, за да помагаме“ ще бъде от 13:30 часа на 15 май.