Съхраняването на българския език и на идентичността обсъждаха учители в Кеймбридж
Добри практики в преподаването на българския език на деца, родени и живеещи в чужбина, обмениха учители от училища от Великобритания, Австрия, Италия, Ирландия и Германия, представители на Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски", на Педагогическия факултет и на Факултета по образователни науки на университета в Кеймбридж.
Домакин на форума беше българското неделно училище "Св. Иван Рилски", което организира обучение в Кеймбридж, Питърбороу и Спалдинг. Училището, което е към Дружеството "Българско културно и образователно общество "Св. Иван Рилски", организира събитието в партньорство с Министерството на образованието и науката по Националната програма "Роден език и култура зад граница".
Организаторите и участниците бяха приветствани от името на служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.
В международното събитие участваха и представители на съорганизаторите - Асоциацията на българските училища в чужбина, Българското училище "Иван Станчов" към посолството на Република България в Лондон и Българското училище "Слово" в Оксфорд.
На събитието присъстваха посланикът на България в Лондон Тихомир Стойчев, ректорът на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" проф. Наталия Витанова, Ваня Балчева - директор на дирекцията "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" в МОН, и Йоанна Драгнева от Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
Организирането на форума беше предшествано от отбелязване на десетгодишнината от създаването на неделното училище "Св. Иван Рилски" на 11 май. Честванията започнаха с концерт на учениците "Писмо от България" със специалното участие на българския женски хор "Нуша" с диригент Нели Андреева. Отец Добромир Димитров, енорийски свещеник на църковната община "Св. Йоан Рилски" в Лондон, отправи своите благопожелания в деня на светите братя Кирил и Методий.
През тази учебна година МОН подпомага 42 български училища в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия.
Четири от българските неделни училища във Великобритания имат договори с Департамента за езиково обучение към Софийския университет "Св. Климент Охридски" за организиране на онлайн тестове за сертифициране на знанията по български език по нива на Общата европейска езикова рамка, сред които е Българско неделно училище "Св. Иван Рилски".
Както писа БТА, националната програма "Неразказаните истории на българите" е съвсем нова концепция за българското образование и стъпка към промяната на модела - практическо обучение и даване на възможност за повече участие и съзидание на децата. Учениците, които правят проучване, ще са активната страна в процеса по тези проекти. Това обясни през октомври 2023 г. министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на първия форум за инициативата в Букурещ.
Той отбеляза тогава, че освен възпитание в родолюбие, новата национална програма въвежда изследователския подход, който ще позволи на ученици от неделните училища в чужбина, студенти и лектори в лекторатите по българистика в чужди университети да търсят и разказват истории за велики българи, за събития от миналото, за места, свързани с историята ни. Но тези проекти имат по-голямо значение, защото ще дадат пример как образованието може да стане ориентирано към търсене, изследване и създаване на продукт, подчерта проф. Цоков.
Според министъра такава роля ще има и другата нова програма "България – образователни маршрути", в която също могат да участват ученици от неделните училища.