Европа на Балканите и нашето общо бъдеще е нещо, което много добре описва работата на много университети на България в момента. Това каза доц. д-р инж. Христиан Панайотов, зам.-директор по "Международна дейност и интеграция“ на Технически университет - София, филиал Пловдив, който участва в регионалната конференция на БТА по проекта "Европа на Балканите: Общо бъдеще" в Пловдив. Събитието бе организирано в Националния пресклуб на Агенцията в града.
Техническият университет - София и ние, като негова изнесена структура в Пловдив, сме най-големият технически университет на Балканите, посочи Панайотов. Той е част от инициативата на Европейския съюз - Европейски технологичен университет, който е най-големият в Европа. На Балканите Техническият университет е лидер в областта на подготовка на инженерни кадри и хората, които искат да се реализират в Европа като студенти, да правят научни изследвания, техният път може да минава през ВУЗ-а, каза доцентът. По думите му Европейският технологичен университет е много добра европейска инициатива и там се развиват много добри партньорства. Девет университета са част от алианса, като над 110 000 студенти се обучават в тях. Целта е студентите да излизат с обща диплома, като европейски студенти, посочи Панайотов.
По думите му филиалът в Пловдив на ТУ-София участва в ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" с Център за компетентност "Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии". Този център ни позволи да изградим най-съвременните лаборатории в България, като имаме 3Д принтери за метал, за пластмаси, съвременни лаборатории за аеродинамика, изследване на въздушни течения, интелигентни системи в транспорта, изкуствен интелект и управление на колаборативни роботи, разказа Панайотов. Всичко най-съвременно е на разположение на всички студенти. По "Иновации и конкурентоспособност" ще се предоставят ваучери на бизнеса, който да ползва лабораториите при нас , т.е. това е продължението в бъдеще на тези програми и връзката образование-наука-бизнес, допълни доцентът.
Техническият университет е част от Мрежата от изследователски университети по Националния план за възстановяване и устойчивост. Там целта е да се използват тези активи за научни изследвания, които да се публикуват в най-рейтинговите списания в света и за иновации, които да добавят стойност към всичко, което се създава в България от фирмите, посочи Панайотов. Той допълни, че се фокусират върху иновациите, индустрия 4.0. България има капацитета, имаме много сериозни учени и трябва да се целим в най-високото не на Балканите, а в Европа, каза още зам.-директорът по "Международна дейност и интеграция“ на Технически университет - София, филиал Пловдив.
Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия и надгражда вече осъществения проект "Европа в България: общо бъдеще". Сред целите му са: по-добро разбиране на ролята на политиката на сближаване, вкл. на Балканите; повишаване на осведомеността за проекти, финансирани от Европейския съюз (ЕС) чрез Кохезионната политика; насърчаване на открит диалог за резултатите от изпълнението на местно ниво, както и на гражданското участие по въпроси, свързани с политиката на сближаване. По време на конференцията ще бъдат дискутирани новостите за периода 2021-2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014-2020 г.