Онкологичните или автоимунните заболявания не са пречка за ваксиниране срещу коклюш, каза д-р Кремена Пармакова
Осигуряване на тестовете
Към момента сме въвели критерии за кои групи от населението ще се извършва тестването и вероятно в следващите дни, в зависимост от това как се разпространява болестта, може да се вземат и други решения кои групи от населението ще се тестват, каза още д-р Пармакова. Според мен това зависи и от количеството на осигурените тестове, както и от това кога ще бъдат осигурени, допълни тя.
Скрита заболеваемост от коклюш
Винаги има скрита заболеваемост от коклюш, защото болестта от години не протича типично. В голяма част от случаите заболяването протича атипично, с леки и бързо отшумяващи оплаквания, дори има хора, които нямат оплаквания. Ако няма масово изследване на всички, никога няма да можем да установим реалната заболеваемост, посочи още д-р Пармакова. Важно е да се фокусираме върху тежките случаи и да се опитаме точно там да приложим мерките спрямо групите, които са в риск от тежко протичане на болестта, отбеляза тя.
Доказване на фиктивни ваксинации
Няма как да се докаже дали една имунизация е фиктивна, още повече, че от коклюш може да боледуват и ваксинирани хора, тъй като имунитетът с течение на времето намалява и не предпазва хората от заразяване, каза д-р Пармакова. По думите ѝ данните засега показват, че основно боледуват деца, а не възрастни хора. Според нея причината за това би могла да бъде различните ваксини, с които са ваксинирани двете групи, или това, че през годините възрастните са се срещали с причинителя на коклюш. В други държави извършени проучвания доказаха, че при възрастните хора може да има леко или безсимптомно протичане на болестта. Данните в България показват, че сред групите на възрастното население случаите са единични, допълни тя.
За посещение в училище не се изисква документация за поставени ваксини. Всяка година здравните специалисти изискват здравната профилактична карта с нанесени в нея направени имунизации, но ако детето няма имунизация, не означава, че не може да посещава училище, за разлика от изискванията, които има за посещаване на детска градина, обясни още специалистът.
Противопоказания за ваксина срещу коклюш
Най-типичното противопоказание е проява на странична реакция – алергия, при предходна ваксинация. По преценка на лекар ваксинирането срещу коклюш би могло да се отложи при деца, страдащи от хронични заболявания, от имунен дефицит или при провеждане на химиотерапия. Отлагане на ваксинация на възрастните пациенти се налага, ако те към дадения момент са подложени на имуносупресивна терапия, тъй като организмът няма да изгради имунен отговор към ваксината. Онкологичните или автоимунните заболявания не са пречка за ваксиниране срещу коклюш, посочи още д-р Пармакова.