Омбудсманът Диана Ковачева издаде заповед, с която главният секретар и началникът на кабинета могат да разписват жалбите на гражданите. Това обясниха за БТА от пресцентъра на омбудсмана. Диана Ковачева подаде оставка преди дни, а заместникът й Елена Чернева – Маркова - в края на март.
Институцията продължава да работи и жалбите на хората продължават да идват, посочиха от пресцентъра на институцията. 
В случаите на предсрочно прекратяване на мандата на омбудсмана нов омбудсман се избира в срок един месец от влизането в сила на решението за прекратяване на правомощията, гласи Закона за омбудсмана. Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни 2024 г. изборите за членове на Европейския парламент от Република България и предсрочните парламентарни избори. 
Председателят на парламента Росен Желязков обяви за прекратени правомощията на омбудсмана Диана Ковачева на 10 април, след като тя подаде оставка. Росен Желязков съобщи, че в Народното събрание е постъпило писмо, с което Ковачева заявява, че подава оставка като омбудсман във връзка с избора ѝ за съдия в Европейския съд по правата на човека и предстоящото встъпване в длъжност. 
На 27 март правомощията на заместник-омбудсмана Елена Чернева – Маркова бяха прекратени, след като тя подаде оставка. Като причина Елена Чернева – Маркова е посочила лични мотиви.
Според последните промени в Конституцията сред хората, от които президентът може да назначи служебен министър-председател, са и омбудсманът или негов заместник. Другите възможности са председателят на Народното събрание, управителят или подуправител на Българската народна банка, председателят или заместник-председател на Сметната палата.