Общо 115 000 библиотечни единици наброява фондът на библиотеката към Народно читалище „Братя Миладинови – 1914“ в Петрич
През последните пет години, нямаме проект, който да не сме спечелили. Надявам се, че и тази година традицията ще продължи, защото това е една много добра форма, с която непрекъснато да обновяваме фонда с литература. От ръководството на читалището също намираме разбиране и купуваме, но основно наблягаме на тази програма, посочи тя.
Обновената библиотека беше открита в началото на тази година, заедно с обновеното читалище в южния град. Докато е траел ремонтът, книгите са се съхранявали на друго място. Секретарят на читалището Вангелия Тренева каза за БТА, че в момента подреждат и организират книгите, за това са организирали и доброволчески инициативи заедно с ученици от гимназиите в града, както и с читатели, които ще помогнат в донасянето и подреждането на книгите.
Историческите извори сочат, че за първи път в Петрич книги са ползвани като библиотечен фонд през 1899 - 1900 г. Традициите на тази библиотека са продължени в 1914 г., но поради факта, че градът е фронтови, тя преустановява дейността си. През януари 1919г. Петричкото читалище възобновява дейността си както и дейността на библиотеката. Ръководството на читалището заделя средства за закупуване на книги, вестници, списания, като всяка година техният брой се увеличава и до днес. По вид тя е читалищна библиотека и в нея са работили известните български поети като Евтим Евтимов и Димитър Гонов, посочват от читалището.
От 1979г. читалищната библиотека в Петрич е обявена за Централна общинска библиотека и изпълнява функциите на методичен център за останалите 20 читалища в общината. В нея са обособени заемна за възрастни, читалня, комплектуване и обработка и детски отдел. Тази година, беше открита и зала за четене на името на Евтим Евтимов към библиотеката.
От библиотеката посочват, че организират и участват в различни културни мероприятия, посветени на бележити годишнини и исторически събития. Често има и срещи с писатели, премиери на книги, детски утра, литературни състезания, както и мероприятия с образователна цел.
Традиционно всяка година през месец април се организира и ритуал „Вече съм читател” с всички първокласници, които се запознават с правилата на библиотеката и срещат свои любими приказни герои. По думите на главния библиотекар, тази инициатива тръгва от тях преди повече от 35 години. Участват и във всички Национални кампании за насърчаване на четенето сред децата – „Походът на книгите”, „Маратон на четенето”, „Забавното лятно четене” и др.
В работата си читалищната библиотека използва и иновативни форми - "Нощ в библиотеката", Конкурс за най-много прочетени книги, библиотечната инициатива "Четящото дърво", Дни на отворените врати, "Стани библиотекар за един ден"и др.
Петрова каза, че във фонда се съхраняват и различни местни, регионални и национални ежедневници. Новите читатели за миналата година са били около 1300 човека, тъй като са били в ремонт, каза тя. През годините назад, новите читатели са наброявали 1600 – 1700 човека.