Петнадесет национални и научни библиотеки от Европа, Азия и Северна Америка проявиха интерес към издания на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ). Това съобщават от българската библиотека.
Чрез международния библиотечен обмен чуждестранните библиотеки са получили фототипните издания „Стихотворения“ на П. К. Яворов с предговор на Пенчо Славейков, сборник с речи на д-р Константин Стоилов с предисловие на Константин К. Чипев и „Начална книга за османския език. Османска граматика. История на османското царство" за Йоаким Груев и неговия принос за изучаването на османотурски език и история през Възраждането.
Те са част от седемте издания на НБКМ, които са излезли от печат през 2023 г., когато библиотеката отбеляза своята 145-а годишнина. Конгресната библиотека  на САЩ във Вашингтон, Библиотеката към Академията на науките и изкуствата в Белград, Сърбия, Националните библиотеки на Корея, Румъния, Молдова, Армения, Беларус, Франция, Русия, Япония, Полша, Библиотеката към Лайбниц Институт, Регенсбург, Германия и Одеската национална научна библиотека в Украйна проявиха интерес и към останалите четири издания на НБКМ от миналата година. 
Сред тях са опис на колекция „Кондики и тефтери" от фонда на Българския исторически архив при Националната библиотека и опис на документите за стопанската история на България, запазени в Българския исторически архив. 
Сборникът  „Перли в короната“ е предпочетен не само от европейските библиотеки, но и от читателите и посетителите на НБКМ у нас, посочват от библиотеката. Книгата надгражда идеята на друго издание, което библиотеката реализира през 2018 г. – албумът „Съкровищница“. „Перли в короната“ обединява текстове на 20 специалисти и архивисти от отделите „Ръкописи и старопечатни книги“, „Ориенталски сбирки“, „Български исторически архив“ и „Специални колекции“. 
По повод 145-ата си годишнина Националната библиотека издаде и антология с творби на български поети, участвали през изминалите няколко години в клуб „Писмена“. В антологията „Стихопади“ са включени произведения на 29 поети, сред които Бойко Ламбовски, Валери Валериев, Галина Николова, Георги Господинов, Елизабета Георгиев, Цвета Делчева, Яница Радева. Сборникът също вече е част от фондовете на 15 библиотеки по света, разказват от НБКМ.
/ ГН