Изключителен брой хора имат глоби, които не са платили в КАТ, те се трупат с години, но провинилите се продължават да шофират. Има и рекордьор, които дължи десетки хиляди левове на държавата. Кой обаче трябва да задължи тези хора да платят?

"Законът сам допуска неплащането на глоби, защото в него няма промяна от 1969 г. Народните представители го пазят като свещена крава и не искат да облекчат процедурите за плащане на глоби. Така всяка втора глоба не се плаща и се получава натрупването – в момента е с милиони", коментира пред Нова телевизия Владимир Тодоров от Българската асоциация на застрахованите при катастрофи.
Само преди ден шефът на столичния КАТ Тенчо Тенев обяви, че шофьор от София дължи 30 000 лева за актове. Той насъбрал над 100 на брой.

Водачът, който явно не е свикнал да спазва правилата за движение по пътищата, е търсен на адреса му по лична карта, даден е на НАП - но без ефект.

Стотици са големите длъжници и повечето чакат да изтече давността на глобите им, за да не ги платят. Неплатените в срок глоби се изпращат за събиране в НАП.

По сега действащия закон, КАТ няма как да събере неплатените глоби. Единственият начин е да отнема книжки или да отказва регистрация на кола до внасяне на парите.

Днес Владимир Тодоров коментира и случая от Пловдив, при който полицай съветва шофьор, убил човек на пешеходна пътека, да прехвърли вината на друг.

"За 10 години това е вторият случай, при който има съмнение за размяна на виновен. Първоначално те са се разменили, но не са имали информация, че човекът е починал. След като това е станало ясно и е започнало разследване за убийство, мъжът, поел вината, се отказва и нещата започват да се разплитат", поясни той.

"В КАТ-Пловдив имаше много разкрити корупционни схеми. От дълго време се говори, че регистрацията на автомобили трябва да излезе извън полицията. Във всички нормални държави това се прави в общините. Много по-бързо е и ефективно. Има някакви идеи в тази посока", коментира още Тодоров.