„Веднъж прекосиш ли океана” е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. На 21 април в „Топлоцентрала“ е българската премиера за вербатим моноспектакъла на Мартина Новакова, съобщават организаторите.
Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко това? На 21 април "Веднъж прекосиш ли океана" за мен не само ще задава въпроси, този път и ще отговаря на въпроса, който публиката неизбежно задава по време на всяка дискусия: Как ли би се възприело представлението в България, казва Мартина Новакова. И един въпрос към мен самата – ще прозвучат ли думите, моите и на интервюираните, които съм повтаряла толкова много пъти извън България, различно, когато бъдат казани там, допълва тя.
За представлението са интервюирани над 20 артисти от различни сфери на изкуството, живеещи в Ню Йорк. В драматургията са вплетени историите на шестима от тях чрез техниката на вербатим театъра – дословното пресъздаване на думите и жестовете на участниците, чиито гласове се свързват в голяма обща история.
Новакова използва техниката на вербатим театъра, за да въплъти историите на шестима български артисти, живеещи в Ню Йорк. „Веднъж прекосиш ли океана“ ни поставя в ролята на преводачи на собствената ни култура в чужд социокултурен контекст и на физически носители на страната ни, разказват от „Топлоцентрала“.
Премиерата се състоя в театър 14th Y Theater, в Манхатън, Ню Йорк, през май 2023 г. Оттогава моноспектакълът е гостувал в Торонто, Чикаго, Хюстън, Лас Вегас, Сан Франциско, Ориндж Каунти, Мадрид, Барселона.
Мартина Новакова е драматург, режисьор и пърформър. Магистър е по документален и социален театър от Нюйоркския университет, със стипендии от „Фулбрайт“ и „Тук-там“ и магистър по театрално изкуство от университет „Карлос Трети“ в Мадрид. „Веднъж прекосиш ли океана” е дипломният ѝ спектакъл от Нюйоркския университет. Проектът е създаден в „Лаборатория по вербатим театър” на същия университет, с директор проф. Джо Салватор. Той е резултат от изследователско проучване на историята на българско-американските отношения и дългогодишен личен интерес към българските имигрантски общности по света, както и към съвременния образ на България в чужбина.
/ДД